Protizánětlivý lék kolchicin funguje při léčbě pacientů s covid-19 a snižuje rizika spojená s touto nemocí. Vyplývá to z výsledků studie lékařů z montrealského kardiologického institutu MHI. Podle lékařů jde o velký vědecký objev, který může změnit “pravidla hry” a zvrátit pohled na koronavirus jako na velmi nebezpečné onemocnění. Na průlomovou studii upozornil server deníku Montreal Gazette.
Podle lékařů, kteří se na studii podíleli, je kolchicin prvním perorálně podávaným lékem na světě, který je možné použít pro léčbu pacientů s covidem-19, jejichž stav nevyžaduje hospitalizaci. Právě na nich byl totiž testován. Je ale možné, že bude přínosný i pro ty, kdo už v nemocnici jsou.
Zajímavé je, že kolchicín není novým léčivem, které by vzniklo v souvislosti se snahou farmaceutických gigantů přivést na trh lék, který by působil proti nemoci Covid-19. Tento lék se používá dlouhodobě a dosud ho znali pacienti, kteří trpěli dnou nebo artritidou.
Výsledky studie prokázaly, že u pacientů, kterým byl lék podáván, se snížilo riziko hospitalizace či úmrtí o 21 % v porovnání s těmi, kdo dostávali jen placebo. Studie probíhala v Kanadě, Evropě, USA i Jižní Americe a bylo do ní zapojeno téměř 4500 pacientů. Ti v době zařazení do studie nebyli hospitalizováni, ale zároveň měli alespoň jeden rizikový faktor, který mohl způsobit v souvislosti s nákazou koronavirem komplikace. Jde například o cukrovku či vysoký krevní tlak.
Kolchicin u těchto pacientů snížil riziko hospitalizace o 25 %, nutnost připojení na plicní ventilaci o 50 % a riziko úmrtí o celých 44 %. To jsou podle MHI velmi průkazné výsledky. Vědci také dodávají, že šlo o největší studii, která testovala perorálně podávaný lék pacientům s nemocí covid-19.
Podle kanadského kardiologa Jeana-Clauda Tardifa, který studii vedl, se kolchicín ukazuje jako velmi účinný při předcházení nebezpečnému syndromu cytokínové bouře. Tu nezpůsobuje přímo koronavirus, ale reakce imunitního systému, jež je pak mnohdy závažnější než samotná nemoc.
Podobných léků přitom může být k dispozici více, jen se o nich zatím neví, protože pro ně nebyly spuštěny podobné studie. V České republice se například hodně mluví o léku Isoprinosine, který by mohl fungovat podobně. Podle jeho propagátora, vakcinologa Jiřího Berana, také on snižuje riziko úmrtí na koronavirus.
Kolchicin je na trhu běžně dostupným léčivem, které jako generikum vyrábí několik farmaceutických společností. Experimentálně byl již pacientům s covidem-19 podáván, ale dosud to nebylo podloženo žádnou studií.
Foto: Shutterstock