Vznikl život na Marsu a teprve potom se přesunul na naši planetu? Japonští vědci nedávno publikovali studii, která napovídá, že to možné je. Jsme tedy ve skutečnosti Marťany?
Kam zmizeli Marťané?
Odborníci tvrdí, že osud Rudé planety změnil dopadu asteroidu. Na Marsu se vyskytují krátery, protože se ve sluneční soustavě nachází hned vedle pásu asteroidů, které do něj doslova „buší“ a on sám nedisponuje větším měsícem, který by ho před vesmírnými objekty chránil. Země má výhodu v podobě svého Měsíce, ale i tak známe z minulosti příklady, kdy na ni vesmírné kameny spadly a měnily běh jejích dějin. V případě kráteru Chicxulub na mexickém poloostrově Yucatan se odborníci domnívají, že jeho vznik se stal primární příčinou vyhynutí dinosaurů. Mohlo se něco podobného stát na Marsu? V oblasti Lyot se na Rudé planetě nalézá kráter o průměru asi 201 km, což ukazuje sílu dopadu vesmírného tělesa a může být jedním z hlavních důvodů, proč se na planetě nyní nachází poušť. Pokud ale touto událostí civilizace na Marsu zanikla, kam se poděli Marťané? Mohli se třeba dostat na Zemi? Odpovědi na otázky chybí.
Bakterie přežijí 10 let
Po desetiměsíční cestě ze Země na Marsu 20. července 1976 přistává sonda Viking 1 a pořizuje zde fotografie, které ukazují, že obě planety mohou něco společného. Některé oblasti na Marsu se podobají místům na Zemi. Příběh života na Marsu ale pokračuje. NASA do malého kontejneru umístila vzorky marťanské půdy ve zkumavce a týden pozorovala, co se bude dít. Vznikly zde bubliny, známky výskytu oxidu uhličitého, který vydechují mikroorganismy. Test života na Marsu dopadl pozitivně. Další zkoušky jiného typu ale byly negativní. NASA proto život na Marsu nepotvrdila. Někteří vědci předpokládají, že Mars měl dříve atmosféru podobnou Zemi, která zanikla před 65 miliony let. Teorie panspermie hovoří o tom, že mikroorganismy na Marsu ulpěly na povrchu skal a odtud se dostaly na povrch naší planety. Je to reálné? Možná ano. Každé dva roky se totiž obě planety nacházejí poměrně blízko sebe. Japonští vědci v čele s profesorem Tokijské univerzity Akihikem Yamagishim to nedávno potvrdili testem testováním na Mezinárodní vesmírné stanici. Z jejich studie vyplývá, že bakterie Deinococcal mohou přežít UV záření ve vesmíru až 10 let, a to zejména v případě, chrání-li je hornina.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mysteriesrunsolved, Livescience
Většina lidí má vědce postavené na vysokém piedestálu, jsou to pro ně tak vysoké autority, že když vědec něco prohlásí, vypínají mozek a bez jakýchkoliv kontrolních mechanismů to pouští rovnou do sebe. Opravdu hodnotný článek…
Zase je to lepší, než žvásty o virech…
On byl možná život už na planetismálách, které mohly mít (mj) podpovrchový oceán. Potom by jím byly kontaminovány prakticky všechny planety vnitřnější než Jupiter. A snad i měsíce velkých planet.
U těch planetismál se jedná o obrovský objem i čas, takže odpadá problém, proč na Zemi vidíme stopy života už v prvních horninách, které vznikly po ochlazení zemského povrchu na teplotu pod varem vody.
Je jasné, že Mars byl osídlen již dávno. V televizi před časem běžel film o pozemšťanu, který se s tamními obyvateli setkal. Ten film se jmenoval John Carter – Mezi dvěma světy. Vy tomu nevěříte? Mnozí ano, když to běží v ČT.
Na rozdíl od knižní předlohy (Princezna z Marsu) je to strašlivý hnus. Jeden z mála filmů, které jsem v necelé půlce vzdal.
To byl jeden z mála filmů, které jsem se nedokázal dodívat dokonce pro totální nutkání na zvracení. Multikulturalismus, liberalismus a podobné totalitní -ismy z videa přímo tekly proudem.
Souhlasím, byla to kravina nebeská.
Já jsem to shlédnul až do konce – s občasnými výpadky, jako jít si vypít kafe, něco hledat, nabrousit v kůlně nůž. …. Kvalitou (lépe nekvalitou) to nevybočovalo z toho, co nám v TV předkládají a tvrdí, že to jsou filmy+++. A je to stále horší.
Vxyspělá civilizace na Marsu – na to moc nevěřím ikdyž na mimozemštany jinak věřím!!!!!!!!Ale bakterialní kvasný život tam kdysi mohl být a možná je i dnes pod povrchem Marsu,ale hodně hluboko!!!!!!!!!§