Dnes už je veřejným tajemstvím, že státní kasa je děravá takovým způsobem, že nejrůznější parametrická opatření ve snaze ušetřit na tom nic nezmění. Většina výdajů je totiž mandatorních a jednoduše se zaplatit musí. Zároveň jsme se dostali do situace, kdy i úsporná vláda dosahuje schodku 300 miliard korun ročně.
Nemovitosti hodně rostou
To není dlouhodobě udržitelné. Nahlas to sice nikdo neříká, ale jediným způsobem, jak to vyřešit, je navýšení daňové zátěže. Ačkoliv se to nezdá, protože pocitově jsou daně v Česku velmi vysoké, stále je kam růst. Pakliže máme za vzor západní Evropu, tak vězme, že tam jsou daně ještě vyšší než v Česku. Řeč je hlavně o Francii nebo Německu.
V některých zemích už je pro bohatší lidi daň tak vysoká, že na ní platí více než jim zůstane. Tehdy už se ale zároveň projevuje efekt toho, že tito jedinci se snaží takovému státu vyhnout a centrum svých zájmů přesouvají jinam, kde jsou vůči nim vstřícnější.
To pochopitelně vědí i strážci tuzemské státní kasy, a tak vymýšlejí plán, jak dosáhnout vyšších příjmů, na které si jednoduše sáhnou. A v tomto případě nalézají možnost v nemovitostech. Ty jsou v Česku velmi oblíbené a lidé jich často vlastní více.
Řeč je o navýšení daně z nemovitých věcí, což je proces, který už letos započal. V průměru došlo k navýšení o nějakých 80 %, ale byla města, kde se tato daň navýšila pětinásobně, byť to tak bylo hlavně proto, že předtím byla nízká.
Vyrůst to může pořádně
Jen málokdo si ale umí představit, kam až to všechno může vyrůst. Například investiční bankéř Ondřej Jonáš předestřel myšlenku, aby tato daň byla dvacetinásobná oproti současnému stavu.
“Třeba ve Francii je daň asi desetkrát vyšší než u nás a tam bych se někam sunul,” říká zase expert na nemovitosti Libor Ostatek pro server Seznam Zprávy. Ten prý za svou nemovitost platí 3200 Kč ročně, což mu připadá jako velmi málo. Je ochoten platit klidně 30 tisíc, pokud by to trhu s nemovitostmi v Česku prospělo.
Čtěte také: V Česku začali kontrolovat domácnosti. Kdo jim neotevře dveře, schytá brutální pokutu
Podobně se vyjadřují i další experti, podle kterých současný stav vede jen k tomu, že se nemovitosti hromadí u starší generace, zatímco ta mladší na ně nedosáhne. Jsou země, kde daň z nemovitosti dosahuje třeba 1,5 % z ceny domu či bytu. To už jsou potom desetitisícové položky, jež představují velkou zátěž v případě, že máte takových statků mnoho.
Foto: Shutterstock, zdroje: Ministerstvo financí, E15