Zatímco premiér Andrej Babiš při každém svém vystoupení zopakuje, že neví o chybě, kterou by při řešení koronavirové epidemie udělal, ministři jeho vlády jsou přeci jen pokornější. Například ministr kultury Lubomír Zaorálek přiznává, že vláda udělala chyby a především na vývoj epidemie nereagovala dostatečně rychle.
Společnost se musí sjednotit
“Prostě platí, že druhá vlna přišla. Mrzí mě, že jsme na ni nevyzráli stejně jako na jaře, že jsme nezareagovali včas. To mi strašně vadí,” řekl Lubomír Zaorálek pro idnes.cz. Uznal také, že proti letnímu rozvolnění se mělo vystoupit výrazně dříve. Z dnešního pohledu by považoval za ideální zpřísnění opatření už v polovině srpna. Vláda se ale podle něj oddala pocitu, že jsme to zvládli v první vlně a v případě potřeby to zvládneme zase.
Podle ministra Zaorálka ale svou roli sehrály také nejrůznější, často protichůdné názory lékařů, politiků i umělců. Zkrátka každý se ke koronaviru nějakým způsobem vyjadřoval a často to byly názory, které nebezpečí bagatelizovaly. “Častokrát na internetu vidím nějaké ty kuriozity a mě to velmi mrzí, protože nejdůležitější momentálně je, aby se společnost sjednotila. Přijde mi nebezpečná ta obecná nedůvěra. To je něco, s čím se musíme porvat,” řekl Zaorálek.
Proč nikdo nedoporučil Flegra?
Lubomíra Zaorálka mrzí, že do řešení krize nebyli zapojeni skuteční odborníci jako například profesor Jaroslav Flegr. “Sledoval jsem velmi poctivě vystoupení pana Flegra a velmi mě znepokojovala. Ale pan Flegr nebyl součástí epidemiologického týmu.” Podle něj mohla opozice do krizového štábu doporučit právě tohoto experta, který vykazuje nebývalou přesnost v předvídání epidemie. Jenže za opozici ve štábu zasedl například stomatolog Roman Šmucler. Z něj se nakonec vyklubal konspirační teoretik, který nebezpečí koronaviru zlehčuje, kde jen může, a to i v současné, velmi vážné situaci. “Nevím, proč doporučovali zrovna Šmuclera a někdo nedoporučil Flegra,” uvedl ministr kultury. Deník Mix24.cz vládu už před týdnem vyzval k tomu, aby profesora Flegra do krizového štábu přizvala. Zatím se tak ale nestalo.
Teď už podle Zaorálka nezbývá než posilovat fyzickou a psychickou odolnost společnost. Důležité je podle něj také znovunastolení důvěry, kterou vláda do značné míry u veřejnosti ztratila. Apeluje na to, aby jeho kolegové z vlády mluvili srozumitelně, otevřeně a prezentovali přesná data. To se přitom dosud příliš nedělo.
Foto: archiv J. Flegra