Když byl poprvé představen atraktivní dotační program pojmenovaný Oprav dům po babičce, po prozkoumání podmínek nevěřilo mnoho lidí vlastním očím. Doslova se zde nabízel milion korun pro každého bez nějakých větších zádrhelů. Stačilo mít nějaký domek, ani nemusel být kdovíjak starý, jak by napovídal název dotace, a na jeho rekonstrukci v zájmu zvýšení energetické efektivity bylo možné získat právě milion. A nejen to. Nabízelo, respektive nabízí se rozšíření o další příspěvky, takže celková zadotovaná částka se může ještě podstatně navýšit.
Podmínky se zpřísnily
Určité pozdvižení přitom způsobila skutečnost, že nikde nebylo uvedeno nějaké omezení, které by ze hry o milion dostalo movité domácnosti. A nejen to, podmínky v podstatě umožňovaly rekonstrukci třeba pěti domů v rámci jedné domácnosti, pokud je některá skutečně vlastní. Nepřekvapilo tedy, že jako první začali projekty chystat ti nejbohatší, kteří by je provedli tak jako tak, ale takto mohli získat příjemný příspěvek od státu.
Jenže to už je pryč. Ministerstvo životního prostředí v pátek představilo finální podmínky, které už jsou o poznání přísnější. Možná až příliš, takže nárok pro velkou spoustu domácností na jejich domy jednoduše padá. Problémem je totiž především takzvaný majetkový test. Před udělením dotace se bude prověřovat, zda daná domácnost vlastní pouze jednu nemovitost určenou k bydlení. Musí to tedy být ta, na kterou je dotace udělována.
A nejde přitom o to, že by někdo vlastnil dva rodinné domy. Pro vyloučení stačí už jen to, že budete mít dům, který chcete rekonstruovat a k tomu třeba ještě byt, jakkoliv by byl malý. Pak už máte zkrátka smůlu. To přitom poněkud odporuje představě opravě domu po babičce. Pokud někdo bydlí v bytě a zdědí dům, logicky tyto dvě nemovitosti vlastní. V takovém případě už ale na milion korun jednoduše nemají nárok.
Zařadili zpátečku
Jediným řešením v takovém případě by bylo byt prodat, případně přepsat na dospělé děti, ale to už je složitější operace, do které se nechce každému. Další důležitou podmínkou je to, že v dané nemovitosti budete muset mít deset let trvalé bydliště, což platí pro všechny členy domácnosti, nikoliv třeba jen pro jednoho.
Čtěte také: Milion korun pro každého Čecha. Lidé už stojí frontu, hlavně ti nejbohatší. Stát se nedoplatí
Stát se zjevně zalekl obrovského zájmu, kterou představením tohoto příspěvku spustil. Zájem byl totiž enormní a lidé se ve velkém chystali rekonstruovat své nemovitosti. Teď to mnohým bude znemožněno, což se jim samozřejmě nelíbí.
Foto: Shutterstock