Měl to být naprostý dotační vrchol toho, co bylo kdy pro běžného člověka možné v České republice dosáhnout v rámci příspěvku od státu. Zatímco nejrůznější podnikatelé byli na milionové dotace dlouhodobě zvyklí, k domácnostem se většinou dostaly pouze desítky tisíc, jejichž využití navíc bylo ještě mohutně kontrolované.
Totálně zpackané
Když tedy vešlo ve známost, že ministerstvo pro životní prostředí bude každému zájemci o rekonstrukci domu rozdávat 1 milion korun, který navíc bude možné navýšit ještě o další zajímavé dotace a příspěvky, bylo z toho doslova pozdvižení.
Mnoho lidí se tak okamžitě začalo připravovat a oprašovat své pozapomenuté projekty, které odložily právě proto, že na ně neměli dostatek peněz. Vždyť dostat na rekonstrukci s cílem navýšení energetické efektivity domu milion korun, který může pokrýt až polovinu veškerých nákladů, to znělo skutečně jako něco, co by se nemělo propásnout.
Kritéria byla zprvu nastavena velmi volně a splňoval je prakticky každý. Jenže těsně přes spuštěním příjmu žádostí se to celé změnilo. Z lákavé dotace se pro většinu lidí stalo něco naprosto nepoužitelného. V podmínkách se totiž objevil takzvaný majetkový test, který je mimořádně přísný. Žadatel o dotaci nesmí vlastnit žádnou jinou nemovitost než tu, na kterou milionový příspěvek čerpá.
To si lze ale představit jen velmi obtížně. Pokud bychom vzali za svůj samotný název dotace Oprav dům po babičce, potom se vychází z toho, že v rodině je určitý starý dům, který třeba není ani využíván, ale který by mohl být velmi dobře revitalizován a začít plnit svůj účel.
Lidé to chtějí, ale nemohou se zúčastnit
Taková mladá rodina však pravděpodobně do této doby někde bydlí, a jelikož jsme v České republice, potom je docela možné, že bydlí ve vlastním bytě, byť ho má pořízený na hypotéku. To ovšem nikoho nezajímá. Zkrátka máte už jeden byt, tak si dům zrekonstruujte za své, dotaci nedostanete.
Není tedy divu, že původně lákavý program Oprav dům po babičce je doslova na odpis. Za jeden měsíc od začátku příjmu žádostí totiž Státní fond životního prostředí přijal pouhé dvě stovky žádostí, z nichž sváleno bylo zatím jen několik málo desítek. Právě na počátku se přitom očekával ten největší nápor.
“Nechápu, co z toho udělali. Když to poprvé oznámili, měli jsme radost, protože to je přesně něco, co by nám pomohlo. Začali jsme tedy rekonstrukci připravovat, aby vše běželo co nejrychleji. Těsně před spuštěním dotace tam ale dali ten majetkový test, což nás postavilo mimo hru, protože máme i jeden dvoupokojový byt,” říká pan Karel z Orlové.
Zdá se tedy, že si v tomto ohledu stát připíše na konto pořádnou blamáž a navíc ani nevykročí správným směrem, kdy Evropská unie žádá, aby do roku 2030 všechny domy splňovaly alespoň energetický štítek E, což se zdá být už tak obtížně dosažitelné, natožpak, když klíčová dotace, jež k tomu měla vést, vůbec nefunguje. Takto se zřejmě nepodaří rozdat ani 40 miliard, které na to byly v první fázi vyhrazeny.
Foto: Shutterstock