Prezident Miloš Zeman oznámil, že zesnulému nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi udělí nejvyšší státní vyznamenání in memoriam. Na první pohled jde o završení plodného vztahu, který prezident a podnikatel pěstovali. Vzájemně si totiž pomáhali s prosazováním zájmů, zejména s ohledem na Čínu. Zatímco Zeman Kellnerovi v nejlidnatější zemi světa otevíral dveře a umožnil rozvoj nebývale výnosného byznysu s půjčkami, Kellner zase nenápadně ohýbal veřejné mínění i českou zahraniční politiku ve prospěch Číny, což prezidentovi vyhovovalo.
Tento vztah byl také předmětem časté kritiky a i po smrti Petra Kellnera mnozí zmiňovali, že tímto působením miliardář České republice spíše uškodil. Další však dodávali, že se podnikatel choval pouze racionálně a využíval všech zákonných prostředků, jak zvýšit v Číně svůj podnikatelský vliv.
Málokdo však rozporoval, že Petra Kellnera s Milošem Zemanem pojily úzké vazby, ostatně podobně to miliardář měl i s bývalým prezidentem Václavem Klausem. Velké pozdvižení vyvolal například Zemanův návrat z jedné z cest do Číny, který absolvoval v letadle společnosti PPF namísto vládního speciálu.
Teď se však objevily zprávy, že Kellnerův vztah se Zemanem byl čistě pragmatický a podnikatel se v něm do značné míry musel zapírat. To je rozdíl oproti jeho vztahu s Václavem Klausem, k němuž měl podnikatel velký respekt, jenž pak vyvrcholil tím, že exprezidentovi zaplatil jeho Institut Václava Klause.
O vztahu Petra Kellnera a Miloše Zemana nově promluvil předseda dozorčí rady PPF, tedy jeden z blízkých Kellnerových spolupracovníků. Redaktor Deníku N se ho tázal: “Řada lidí z Kellnerova okolí mluví o tom, že Zemanem ve skutečnosti pohrdal.“
“Ano, to je ten výraz, který jsem se snažil říct jinými slovy. Prostě by býval radši, kdyby v Číně dostal podporu od politika úrovně Angely Merkelové než Zemana,” uvedl František Dostálek pro Deník N. “Určitě je to jeho výraz pragmatismu. Zeman nesklízí obdiv už nikde. Ale je symbolem a o to jde.“
Pochopitelně je otázkou, nakolik se tady František Dostálek snaží svému šéfovi posmrtně přisuzovat vlastnosti, které ve skutečnosti neprojevoval, přinejmenším ne veřejně, a překrucovat tak historii.
Například ekonomický novinář Miroslav Motejlek to vidí jednoznačně. “Pan Dostálek měl nějakou vnitřní potřebu plácat,” uvedl na svém facebookovém profilu. “Reálně? Dlouhodobá podpora hodnotově toho nejodpudivějšího (Klaus, Zeman, Babiš). Nikdy žádná sebereflexe. O brutálně zmařeném tendru na operátora nemluvě.” Motejlek také dodal, že pokud by tomu bylo tak, jak tvrdí Dostálek, Kellnerova rodina by vyznamenání od Zemana odmítla.
Foto: PPF