Další velký omyl ministra zdravotnictví Jana Blatného je na světě. Na páteční tiskové konferenci totiž prohlásil, že v České republice neprobíhá plošné komunitní šíření britské mutace koronaviru. Jenže pravdou je s největší pravděpodobností pravý opak.
“V České republice neprobíhá komunitní plošné šíření britské varianty. Jedná se zatím o jednotlivé příklady. To ale znamená, že tady je a je potřeba na to reagovat. Kdyby probíhalo komunitní šíření, bylo by už pozdě. A předpokládá se, že ta rychlost je u britské varianty o 40 procent vyšší. Proto doporučujeme také nosit FFP2 respirátory v rizikových situacích,” uvedl na pravidelné tiskové konferenci k šíření koronaviru ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Ministr však šíření zjevně odvodil od potvrzených případů, což je ale mimořádně zavádějící. Běžné PCR nebo antigenní testy neodhalí, o jakou jde mutaci. Každý jednotlivý vzorek je třeba poslat k sekvenaci, která je časově i finančně náročná. Proto zdaleka neprobíhá ve všech případech. Nelze proto říci, že pokud nemáme britskou mutaci takto potvrzenou, nedochází k jejímu komunitnímu šíření.
To je naopak vysoce pravděpodobné, jak pravidelně upozorňuje například epidemiolog Roman Prymula. Podle něj tato mutace do několika měsíců v Česku převládne. A nelze tomu zabránit ani povinným nošením respirátorů. Ty mohou pouze brzdit celkové šíření koronaviru.
Slova ministra Blatného nechápe ani ředitel Nemocnice Slaný, kde britská mutace naráz pokosila pětinu zdravotnického personálu a dále se šíří. “Nechápu, proč to pan ministr takto bagatelizuje, jako by chtěl chlácholit veřejnost. Mluví o jednotkách potvrzených případů, to je samozřejmě nesmysl. Lidé se na mutaci netestují, proto ani nemohou být mezi potvrzenými,” řekl ředitel nemocnice a lékař Štěpán Votoček pro server Lidovky.cz. Sám si nechal britskou mutaci potvrdit na jediném vzorku, který zaslal k sekvenaci, jež nemocnici přišla na 25 tisíc korun. Vzhledem k potvrzené agresivitě viru mu to stačí ke zjištění, že se v jeho nemocnici šíří právě tato mutace.
Také šéf ÚZIS Ladislav Dušek svými slovy na tiskové konferenci de facto šíření britské mutace potvrdil. Uvedl totiž, že v některých krajích je možné sledovat těžko vysvětlitelné nárůsty, které vždy značí, že se něco děje, obzvlášť když jinde má šíření třeba ještě sestupnou tendenci.
Foto: vlada.cz