Debaty o tom, jak dlouho vlastně trvá imunita po prodělaném Covidu-19, se vedou neustále a v souvislosti s očkováním ještě zesílily. Jedna skupina odborníků totiž jednoznačně tvrdí, že není třeba očkovat ty, kdo už se koronavirem v nedávné době nakazili. Někteří potom říkají, že jejich imunita je dlouhodobá, jiní by je očkovali později.
Jenže věci podle všeho nejsou tak černobílé. O tomto tématu se diskutovalo také v pořadu Máte slovo České televize. Zde byl hostem ministr Jan Blatný, který reagoval na slova kolegy Miroslava Ludvíka právě o tom, že v současné době není třeba očkovat lidi, kteří nemocí už prošli.
Podle Blatného to však tak jednoznačné není a na pomoc vytáhl příběh své tragicky zesnulé kolegyně. “Moje kolegyně poté, co potřetí během tří měsíců prodělala koronavirus, zemřela,” uvedl ministr Blatný bez dalších podrobností. Ty by však byly velmi potřeba, protože takový případ by byl zřejmě extrémně vzácný.
Je otázkou, jak se kolegyně během tří měsíců zvládla nakazit hned třikrát, když běžně je člověk pozitivní dva týdny, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy onemocnění přetrvává měsíc či déle. V odborných časopisech jsou pak evidovány případy, kdy se lidé nakazili přibližně po třech měsících, a to ještě velmi vzácně. Obvykle dochází k tomu, že další infekce jsou o poznání mírnější než ta původní.
Není tedy jasné, zda kolegyně náhodou s covidem a jeho následky nebojovala celé tři měsíce. Takových případů je zaznamenáno výrazně více. Nešlo by přitom o první odborný přešlap ministra Blatného. Svou neznalostí udivoval novináře už dříve.
To ale nic nemění na tom, že Covid-19 je velmi zrádnou nemocí, kterou není záhodno podceňovat a otázku očkování těch, kdo chorobou prošli, je třeba nadále řešit na odborné úrovni, a to nejlépe s podporou klinických studií, jež na toto téma nadále vznikají.
Foto: Shutterstock