
Je to skutečně velmi paradoxní záležitost. Na jedné straně se lidem doporučuje, aby si tvořili rezervy na horší časy. Když už se to přitom začne dařit, přijde stát a oznámí, že v mnoha případech se vysoká míra úspor vůbec nemusí vyplatit. Ba právě naopak.
Není to dobrá zpráva
V rámci reformy systému sociálních dávek dochází k tomu, že žadatelé o nějaký ten příspěvek nebo dávku budou muset projít takzvaným majetkovým testem. Ten už v určité podobě probíhá i dnes, avšak spíše deklarotarní formou ze strany žadatele, který samozřejmě může leccos zapřít, přičemž ví, že se na to stejně nikdy nepřijde.
Právě to se ale změní. Kdo si požádá o novou superdávku, do které budou sloučeny všechny dosavadní příspěvky, ať už na bydlení nebo na děti, musí počítat s tím, že si na něj Úřad práce velmi podrobně posvítí. Bude zkoumat, zda jsou údaje v žádosti pravdivé.
Nepůjde přitom pouze o měsíční příjem, který se řeší jako první kritérium, nýbrž také o to, jaký má dotyčný majetek. Bude se totiž vycházet z premisy, že pokud je někdo movitý a pouze mu vypadl aktuální příjem, není důvod, aby ho dotoval stát. Měl by nejprve využít svůj vlastní majetek, aby své náklady pokryl.

Takhle to teď bude probíhat
“Tento postup jsme navrhli hlavně proto, abychom výrazně zjednodušili a urychlili proces kontroly výplaty dávek. Navržená úprava umožňuje na dálku ověřit žadatelem tvrzené skutečnosti o jeho majetkových poměrech, tedy existenci účtů a finančních prostředků na nich,” uvedlo ministerstvo práce. “Rozhodně ale úprava neznamená, že by banky najednou měly svévolně sdělovat úřadům veškeré informace týkající se klientů a jejich rodinných příslušníků. Pouze na konkrétní dotaz odpoví úřadu práce, který hodnotí nárok na dávku.”
Přesto se tento postup mnohým jeví jako problematický. Může jít typicky o lidi, kteří celý život pracovali, dokázali si vytvořit slušné úspory, ale náhle se dostali do problémů s tím, že přišli o práci nebo se jim zvedly náklady na bydlení.
Čtěte také: Velká česká banka začala rozdávat peníze důchodcům. Ti jásají, jde o tisíce korun jen tak pro každého
Má se pomoci takovému člověku? Vždyť si v podstatě u státu platil pojištění pro tyto případy. Jenže teď mu bude řečeno, že na něj nemá nárok, jelikož si bokem ještě tvořil vlastní rezervy. Je potom otázkou, zda celý systém sociálního pojištění dává smysl a zda by se lidé neměli starat jen sami o sebe.
Foto: Shutterstock
Život za takových okolností je fakt těžký, dělají si z lidí blázny, když jim doporučují šetřit si na důchod.
Nechápu proč mají poslanci plno výhod, když mají, tak velké platy a teď chtějí kontrolovat lidem co mají na účtu, aby nemohli čerpat příspěvky od státu, tak ať se taky vzdají svých výhod a bude peněz dost jen hrabou a druhým nedopřejí dělají pomalu z lidí chudáky
Jak už mě tenkrát velmi Široká paní na úřadu práce řekla, že pokud nemám práci, tak mám prodat svoje auto a svůj dům a z toho určitě nějaký rok přežiju.
Ano, ale když prodám svůj dům a auto tak pak už nepotřebuji práci že, kde bych spal .
Asi v lese a ještě bych platil pokuty, protože vlastně přespat kdekoliv v přírodě není legální 🙁
Zajímá je jsou věci které ti nesmí zabavit ani exekutor při vykonávání exekuce ale UP který by měl pomáhat ti řekne ať vše prodáš nebo ať tě zivej rodice
Hnus 🤮🤮🤮 tady bydlet tohle zemi kde utlačuji a vitahuji peníze len z chudáku fujb