Víkend, který začíná už ve čtvrtek a přitom stále stejný plat. Takového luxusu si užívá více než 200 zaměstnanců společnosti Perpetual Guardian. Novozélandská poradenská firma se o rozruch postarala už před dvěma lety, když čtyřdenní pracovní týden zaváděla, a to při plných odměnách. Teď by se tento model měl na Novém Zélandu rozšířit.
Méně práce, více turismu
“Naslouchám mnoha lidem, kteří navrhují, že bychom měli mít 4denní pracovní týden,” uvedla novozélandská premiérka Jacinda Ardern v neformálním živém vstupu na svém facebookovém profilu. Novozélanďani jí říkali, že by pak cestovali více po vlastní zemi. Podle premiérky to je sice stále věc mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale přesto by její vláda chtěla společnosti podporovat v zavádění tohoto a dalších flexibilních pracovních modelů.
Novozélandský turistický průmysl je těžce zasažen koronakrizí. Stát, ve kterém už nejsou žádné aktivní případy nákazy, sice nedávno označil pandemii za ukončenou a uvolnil všechna omezení společenského života. Ale pro mezinárodní cestovatele zůstávají hranice země stále uzavřené. Hlavní analytička australsko-novozélandské banky ANZ, Sharon Zollner, proto počítá s propadem hrubého domácího příjmu ve výši deseti procent. “Všichni se radujeme z uvolnění. Ale recese přijde. A bude těžká.”
Aby Nový Zéland maximálně odpružil dopady pandemie, chová se podobně jako většina států: pumpuje do svého hospodářství obrovské sumy s vírou, že to nějak pomůže, stane se zázrak a hospodářství pojede jako za starých časů. Vláda ale přesto tuší, že to zřejmě stačit nebude. Její nápad omezit pracovní dobu je pak v této době na světě jedinečný. Už dříve se o něm ale v teoretické rovině mluvilo v řadě zemí. Není přitom vyloučeno, že právě koronakrize přispěje k jeho plošnějšímu zavedení. Může to ale fungovat?
Zavedení může být problematické
Pohled představitelů Nového Zélandu na čtyřdenní pracovní týden coby zdroj příjmů pro turismus je velmi originální. Na první pohled se to může zdát jako dobrý nápad, který přeci musí fungovat. Tak jisté to ale přeci jenom není. Cestování totiž často nenaráží ani tak na nedostatek času jako spíše nedostatek prostředků domácností, které mohou vynaložit za volnočasové aktivity.
Také představa o kratší pracovní době a zachování výše platu s největší pravděpodobností narazí na realitu. V různých “měkkých” oborech, jako je třeba právě poradenství, si ještě lze představit větší efektivitu procesů a menší prokrastinaci zaměstnanců. Jen těžko by ale výpadek práce nahrazovaly například továrny. Pokud by lidé tři dny v týdnu měli volno, museli by ty zbylé čtyři být extrémně produktivní. To by ve výsledku vedlo k velkému tlaku na výkon a zvýšenímu pracovnímu stresu.
Omezení pracovních aktivit tak zřejmě nastane pouze tam, kde si to mohou dané firmy dovolit a kde to do budoucna bude jeden z benefitů pro takzvaný “work-life balance”, tedy vyvážení pracovního a osobního života. V loňském roce došlo k zajímavému experimentu v Japonsku. Právě tato země je známá tím, že zaměstnanci zde odpracují nejvíce hodin na světě. Microsoft pak ve svém sídle v Tokiu zavedl testovací provoz, v rámci kterého posílal pracovníky na víkend už ve čtvrtek. Výsledkem byl 40% nárůst produktivity.
Šéf v úvodu zmíněn poradenské firmy, Andrew Barnes, pak dokonce říká, že přechod na 4denní pracovní týden udělal z jeho spolupracovníků šťastnější a zdravější lidi.
Stav v České republice
Přestože by se mohlo zdát, že zavedení čtyřdenního pracovního týdne je pro zaměstnance v České republice na hony vzdálený cíl, což je dáno především velkou výrobní kapacitou a relativně nízkou produktivitou ekonomiky, první vlaštovky už se zde objevují. Letos – ještě před vypuknutím epidemie – otázku otevřela ČSSD. “Čtyřdenní pracovní týden. Chápu, že když se začíná mluvit o změnách, nebereme je vážně. Na druhou stranu lidé dříve věřili, že ani zkrácení pracovního týdne z 6 na 5 dnů není možné. A stalo se! Dokázali byste si dnes ve vaší práci představit, že když své úkoly na týden zvládnete za 4 dny, začne vám víkend už ve čtvrtek odpoledne? Co byste pak dělali v pátek?” napsal předseda strany Jan Hamáček na svůj Facebook.
Podle expertů nemusí být čtyřdenní pracovní týden iluzí. Jeho předpokladem je ale skok vpřed v oblasti digitalizace a produktivity práce. To se díky technologiím může podařit relativně brzy. Zároveň by se zaměstnanci ale zřejmě museli smířit s nižším růstem mez, než na který byli dosud zvyklí. Jednoduše proto, že část investic by přešla do strojů.
Foto: Freepik