Mrtvice je po srdečních potížích a rakovině třetí nejčastější příčinou úmrtí u nás. Nevyplácí se ji podceňovat a je dobré vědět, jak ji poznat i jak jí předcházet.
Jak vzniká mrtvice
Cévní mozková příhoda neboli mrtvice může nastat kdykoli. Dysfunkce mozku nastává v důsledku vyskytujících se abnormalit krevního oběhu. Mozek nemá dostatek kyslíku ani živin a pak dochází k odumírání částí mozkových tkání.
Nejčastější akutní příznaky
- poruchy řeči, neschopnost komunikace a nesprávná artikulace
- porucha motorické funkce, zejména u končetin
- svalová paralýza, nejčastěji ochrnutí obličeje, hlavně pokleslý koutek úst
- necitlivost paže a neschopnost udržet v ruce předmět
Boj s časem
Čas hraje opravdu klíčovou roli. Jakmile se objeví první příznaky mozkové mrtvice, musíte rychle jednat. Nevyplatí se čekat, protože brzy může být pozdě. Mozek velmi rychle odumírá. Hrozí doživotní následky a nemusíte se už nikdy vrátit do běžného života jako před mozkovou příhodou.
Test mozkové mrtvice
Pokud je postižený při vědomí, požádejte ho, aby se usmál. Lépe tak zaznamenáte pokles jednoho koutku úst a víčka. Při předpažení rukou, jedna ruka začne klesat a není možné ji zvednout. Dotyčný také není schopen zopakovat větu a artikulovat.
Jak podat první pomoc
Jakmile se objeví příznaky, je nezbytné na nic nečekat a okamžitě zavolat sanitku. Pečlivě poslouchejte otázky dispečera a důsledně postupujte podle jeho pokynů. Čím rychlejší bude vaše pomoc a reakce, tím větší je šance na záchranu lidského života. Dispečer potřebuje slyšet, jaké jsou příznaky, pohlaví a přibližný věk a kde se nacházíte. V případě potřeby je třeba dle pokynů poskytnout první pomoc. Zajistit umělé dýchání, zachovat chladnou hlavu a nikdy nepanikařit.
Léčba
Pokud bude pomoc poskytnuta do tří hodin, je velká šance na plné uzdravení bez následků. Čím déle je ale mozek bez dostatečného přívodu kyslíku, tím menší je šance, že bude pacient bez trvalých dopadů na jeho život. Podávají se léky na rozpuštění sraženiny. Někdy je nutné podstoupil operaci.
Foto: Shutterstock