Jan Hamáček se stal znovu předsedou sociální demokracie, a to s velkým náskokem nad svými vyzyvateli, kterými byli nemastní neslaní Tomáš Petříček a Kateřina Valachová. Přesto se lze oprávněně domnívat, že výměna Hamáčka za kohokoliv z nich by pro skomírající stranu byla vzpruhou.
Dnes už je totiž naprosto jisté, že Jan Hamáček není tím správným materiálem na předsedu strany. Do jejího čela se vyhoupl po zpackaných volbách v roce 2017, kdy ČSSD dostala jen lehce nad sedm procent hlasů a pro straníky zvyklí na dvaceti až třicetiprocentní výsledky to byl šok, který si volby předtím zažila ODS. Té se však přeci jen povedlo vyhrabat ze dna, byť už nedosahuje takové přízně jako kdysi. Dokáže však atakovat patnáctiprocentní hranici a tím pádem hrát ve Sněmovně důležitou roli.
Na stejnou misi jako kdysi ODS Petra Fialu si ČSSD vybrala právě Jana Hamáčka. Ten však trestuhodně selhal. Kromě toho, že nedokázal zastavit pád, marginalizaci sociální demokracie ještě prohloubil, a to tím, že vstoupil do Babišovy vlády, kde se nedokáže vyrovnat populistickému premiérovi a strana pod jeho vedením působí spíše jako špatně sehraný B tým hnutí ANO. Výsledek? Některé průzkumy už s ČSSD v příští Sněmovně nepočítají. Její podpora se teď pohybuje zřejmě někde kolem čtyř procent.
Pod Hamáčkovým vedením se ČSSD stala dokonale beztvarou stranou, která sice tu a tam hlásí ambiciózní nápady, jejichž prosazení ani nemyslí vážně. V důležitých otázkách, jako třeba zrušení superhrubé mzdy, klidně sleduje své koaliční partnery, jak je prohlasují s opozicí. Hamáček už několikrát pohrozil odchodem, nikdy ho ale nedokázal naplnit. Z toho pak pramení, že jakmile pohrozí znovu, Babiš klidně odvětí něco ve stylu “nech si dú, kam by šli?” a je vymalováno.
Namísto zachránce se tak z Jana Hamáčka stal hrobař sociální demokracie. Strana se na svém sjezdu nedokázala vzepnout k poslednímu odporu a zkusit to s jiným předsedou. Dala tak Hamáčkovi příležitost ČSSD poklidně uložit do hrobu, odkud už se s největší pravděpodobností nezvedne. Její místo na levici totiž už definitivně zaplnily jiné subjekty. Částečně je to ANO, částečně potom Piráti.
Foto: Úřad vlády ČR