Lékařská věda pokořila další milník. V americkém Seattlu se totiž podařilo zachránit život turistovi, kterému na více než 45 minut přestalo tlouct srdce. To bylo dosud považováno za dobu, ze které už není návratu. Jak se ale ukazuje, i podobně extrémní případy lze se špičkovou lékařskou péčí přežít.
Přístroj, který se používá i pro léčbu Covidu
Pětačtyřicetiletý Michael Knapinski se na začátku listopadu vydal do hor v národním parku Mount Rainer, který se nachází na severozápadě Spojených států amerických. Kvůli náhlé změně počasí se ale ztratil a ocitl se v extrémně nehostinných a mrazivých podmínkách. Záchranáři ho nakonec našli, ale už bez větších známek života a rychle ho převezli do nemocnice.
“Michael se nacházel v bezvědomí a byl extrémně podchlazený. Měl také velmi slabý puls. Srdce mu vypovědělo službu krátce poté, co ho přijali na pohotovosti,” uvedla pro CNN lékařka jednotky intenzivní péče Janelle Badaluková. Ta však boj o mužův život nevzdala, přestože mu srdce netlouklo celých 45 minut. “Povstal z mrtvých,” řekla lékařka s tím, že to ale nebyl zázrak, nýbrž špičková vědecká práce.
Lékaři dokázali pacienta včas napojit na metodu mimotělního oběhu krve, takzvaný přístroj ECMO, který je v dnešní době hojně používán pro léčbu pacientů s koronavirem v nejvážnějším stavu. Tento přístroj dokáže na čas zastat roli srdce a plic.
Mozek naštěstí přežil bez úhony
Lékaři měli ale také trochu štěstí v neštěstí, protože za normálních okolností by v takovém stavu zřejmě ECMO už nestačilo. “Jeho orgány byly tak podchlazené, že dokázaly fungovat s menším množstvím kyslíku, což nám přineslo v podstatě více času na restart srdce,” uvedla lékařka.
Po boji, který trval 45 minut, nakonec srdce Michaela Knapiského znovu naskočilo. Ani tak ještě nebylo vyhráno. Lékaři totiž nevěděli, zda náhodou nedošlo kvůli zastavení přísunu kyslíku k trvalému poškození mozku. V takovém případě by sice zachránili život, ale ten už by neměl žádnou kvalitu. To se ale naštěstí nestalo a muž se po dvou dnech probudil. “Když jsem se vzbudil, nechápal jsem, co se to stalo,” řekl Knapiski. “Děkuji všem lékařům, že to nevzdali. Žiju a dýchám.” Z nemocnice ho propustili už po osmi dnech a lékaři věří, že se plně zotaví.
Podle odborníků existuje jen extrémně málo případů lidí, kteří dokázali přežít takzvanou hypotermickou zástavu krve.
Foto: Freepik