V České republice se odehrál těžko uvěřitelný příběh, který svými rozměry bere dech a znovu ukazuje, že v této zemi je něco hodně špatně. A mnohdy si toho vůbec nemusíme všimnout. Server iRozhlas.cz podrobně popsal případ majitele malé směnárny z Ústí nad Labem, který v průběhu let nanosil do pražské pobočky Raiffeisenbank celkem 90 miliard v hotovosti, které obratem směnil na dolary a opět odnesl.
Vzhledem k celkové částce to přitom nedělal po troškách. Pokaždé měl v kufříku připraveno přibližně sto milionů korun. Specialisté z Finančního analytického útvaru zpětně zjistili, že třeba jen za jedno čtvrtletí roku 2014 nanosil Libor Ondráček do banky šest miliard korun. Jeho činnost přitom trvala překvapivě dlouho. První vklady učinil v roce 2006 a pokračoval v nich až do loňska. Policistům se podařilo zdokumentovat pohyb 89 miliard korun. Celková částka však podle nich bude pravděpodobně podstatně vyšší.
Vyšetřování případu prokázalo, že Libor Ondráček ani zdaleka neměl podobné příjmy. Obrat jeho směnárny se pohyboval kolem několika desítek tisíc korun za den, jak vypověděla její zaměstnankyně. Podezřelý se hájil tím, že do banky nosil i peníze jiných podnikatelských subjektů. Policie musela nakonec případ odložit s tím, protože se prostředky nepodařilo propojit s konkrétním trestným činem, což český právní řád při podezření na praní špinavých peněz vyžaduje.
S tím bychom se ale neměli smířit. Je docela možné, že se tu podařilo zdokumentovat jeden z největších trestných činů v novodobé historii České republiky. Mluvíme tu přeci o 90 a více miliardách, jejichž původ je zcela nejasný. Jen pro srovnání: například obchod s drogami má podle odhadů objem 2 miliard korun za rok. Tady někdo musel hrát podstatě vyšší hru.
Nabízí se podezření, že skutečně jde o praní prostředků z organizovaného zločinu. Vkrádají se ale také myšlenky na to, zda náhodou nejde o korupční peníze pro politiky. Každopádně jsme se dozvěděli, že tu až do loňského roku někdo vesele legalizoval obrovské sumy cestou, která nedá příliš mnoho práce a která by měla být pro podobné případy zapovězena. A když se to stalo jednou, kdo může říct, že se podobně nezneužívaly jiné banky?
Pozornost policie by se každopádně měla zaměřit právě na Raiffeisenbank, která v případu hraje podle všeho jednu z ústředních rolí. V České republice platí poměrně přísné zákony proti praní špinavých peněz. Jde zejména o povinné kontroly podezřelých transakcí. Tu by měly v první instanci provádět banky. Například i při větším převodu peněz z účtu se vám může stát, že vám banka peníze zadrží a požádá vás, abyste doložili jejich původ. Bývá to trochu nepříjemné, protože zjistíte, že nad vlastními penězi nemáte zase takovou kontrolu, jak jste si mysleli. Normální člověk však původ svých peněz dokáže vcelku bez problémů doložit.
V případě hotovostních transakcí potom platí ještě přísnější omezení a především limit 10 000 EUR. Vše ostatní je třeba řešit bezhotovostní cestou. Pokud tak někdo do banky začal nosit miliardy korun, banka by je vůbec neměla přijmout, případně si od dotyčného vyžádat přesné doložení toho, odkud prostředky pocházejí. To se tady zjevně nedělo, protože Libor Ondráček vkládal stovky milionů po dobu čtrnácti let. Navíc vždy banku kontaktoval předem, aby si připravila dostatek hotovosti v dolarech, kterou následně vybíral.
Není zcela jasné, jak se policie k případu dostala, ale zřejmě se tak stalo náhodou při vyšetřování jiného případu, nikoliv na základě informace od banky, že se tady děje něco nekalého. Teprve pak Raiffeisenbank začala spolupracovat a pídit se po tom, co za peníze jejími útrobami vlastně proteklo.
Tohle zkrátka není možné pominout. Někdo tu pral peníze způsobem, o kterém jsme si mysleli, že už dávno není možný a v jedné z největších českých bank si toho nikdo nevšiml. Troufám si tvrdit, že to není náhoda. Spíše to vypadá, že na tom někdo z nitra nebo spíše špičky banky musel participovat.
Foto: Shutterstock
Může někdo vysvětlit, jak je možné, že skoro 100% směnáren v Praze provozují Arabi? jenom tuším, jak dokonalá pračka na peníze to je – a ČNB jim k tomu dává blahosklonné svolení …..