Deset pokusů na zadání hesla se zdá být jako dost. Ostatně, většina lidí je zvyklá, že se různé služby blokují už po třetím pokusu s chybně zadaným heslem. Jenže v těchto případech je poměrně snadné je znovu obnovit. To však neplatí pro bitcoinové peněženky, tedy místa, kde si lidé obchodující s touto trendy kryptoměnou drží svá bohatství.
Bitcoiny mají různá specifika. Vzhledem k tomu, že jsou dokonale anonymní, nelze také prokázat, že někomu patří nebo patřily. Proto je extrémně důležité opatrovat bitcoinové peněženky, ať už fyzické nebo virtuální. Pokud je totiž ztratíte nebo do nich zapomenete heslo, máte problém, a to velký.
Přihodilo se to mnoha lidem, kteří ztratili prostředky v různě vysokých hodnotách. Nyní se ale zdá, že v tomto ohledu možná padne rekord. Americký investor Stefan Thomas se totiž svěřil veřejnosti, že je sice držitelem bitcoinové peněženky se 7002 bitcoiny, za které by nyní mohl dostat pět miliard korun, byť zítra už to může být zase jiné číslo, jenže si nepamatuje heslo.
Půjde prolomit, nebo ne?
Thomas přišel k pohádkovému jmění před deseti lety, tedy v době, kdy bitcoiny řešili jen nadšenci a jeden měl hodnotu maximálně několika dolarů. Tehdy dostal bitcoiny výměnou za jednu službu pro klienta. Pro mnoho lidí by šlo sice o zajímavou částku, ale Thomas je uložil do kryptopeněženky a dále se o ně nestaral.
Teď si na ně nicméně vzpomněl a došlo mu, že by se mohl stát pohádkovým boháčem. Jenže peněženka po něm žádá virtuální klíč. Pokud ho zadá desetkrát špatně, obsah se definitivně zašifruje a nepůjde s ním nakládat.
Thomas vyplýtval už osm chybných pokusů, zbývají poslední dva. Uživatelé mu radí, aby se obrátil na odborníky, kteří by klíč mohli rozluštit. To ale další rozporují s tím, že bitcoin se podobným způsobem nabourat nedá. Pravdu se možná dozvíme již brzy.
Foto: Shutterstock