Ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu přiznal, že situace nenahrává jakémukoliv rozvolnění, které by připadalo v úvahu na Velikonoce. O redukci opatření je možné hovořit až v následujících týdnech.
“Situace se zlepšuje pomalu. Je potřeba v opatřeních vytrvat. Rozumím, že je to zátěž,” uvedl ministr Jan Hamáček, který žádá občany o trpělivost, protože deklarované tři týdny tvrdých opatření ke zkrocení epidemie nestačily. “Představovali jsme si rychlejší pokles. Z mého pohledu se dá říct, že vliv sehrálo i plošné testování. To pokládám za úspěch. Odhalilo asi 15 tisíc těch, kteří by dále chodili po pracovištích a nemoc šířili.“
Podle Jana Hamáčka je nutné také prodloužit nouzový stav, jak požaduje ministr zdravotnictví Jan Blatný. V České republice totiž začíná docházet kyslík nutný k léčbě pacientů s těžším průběhem covidu. “Upozorňuji, že se ukazuje nutnost krizového zákona nejen kvůli omezení volného pohybu osob, ale i z hlediska zajišťování kyslíku pro nemocnice. Vypadá to, že budeme muset nařizovat zásobování medicinálním kyslíkem,” uvedl ministr vnitra. Spotřeba kyslíku je aktuálně enormní a dochází k určitým problémům se zásobováním. Samotného kyslíku je sice dostatek, ale nedostává se láhví, ve kterých je distribuován. Největší český dodavatel těchto bomb zaznamenával v lednu pětinásobek běžných objednávek.
Stále více odborníků nicméně poukazuje na to, že současný model opatření není již funkční. Je příliš omezující a lidé se naučili, jak ho obcházet. Například podle epidemiologa Romana Prymuly je zapotřebí ponechat pouze ta opatření, která skutečně fungují. Imunolog Jiří Beran zase poukazuje na skutečnost, že současná opatření vedou ke zvýšením mezigeneračním přenosům infekce.
Foto: Úřad vlády ČR