Zatímco v minulých letech jsme byli zvyklí na pravý opak a plnými doušky si užívali neustále se zvyšujících reálných mezd, díky kterým jsme si za vydělané peníze mohli pořídit pořád větší množství zboží a služeb, teď tu máme bohužel přesně opačný trend. Vlivem hodně vysoké inflace totiž reálné mzdy klesají.
Zdání klame
Jak je to možné? Na výplatnici sice vidíte pořád více, protože určitý nárůst mezd a platů v České republice existuje, avšak zdaleka nestačí na pokrytí vysoké inflace. Jsou to možná trochu složité počty, ale zkusme si je vysvětlit. Průměrná mzda v hrubém vyjádření sice dle údajů Českého statistického úřadu vzrostla na 41 300 korun, což je o pěkných 8,6 % více než v loňském roce touto dobou. Ovšem inflace dosáhla šestnácti procent, a tak reálně vyděláte o 6,7 % méně. Zhruba o tolik méně si můžete koupit v obchodech.
A to ještě mluvíme o průměrné mzdě. Jak známo, této hodnoty většina zaměstnanců nedosáhne, jelikož ji nadproporčně navyšují ty nejvyšší platy několika stovek a tisíc jedinců, kteří berou stovky tisíc až miliony měsíčně. Větší vypovídající hodnotu tak má takzvaná mediánová mzda. Ta činila o poznání méně, a sice jen 34 700 korun. Nedosáhla přitom tak významného růstu, tudíž inflace na ní měla ještě větší negativní dopad.
Někde dostávají hodně přidáno
Existují však odvětví, kde si lidé přeci jen polepšili více než v jiných a inflaci tam v některých případech dokonce překonali. Největší nárůst byl zaznamenán v energetice, zejména pak ve výrobě elektřiny a plynu. Tam rostly mzdy oproti loňskému roku o nebývalých 23 %. Dobře na tom byla také veřejná správa, kdy je ale otázkou, zda přidání o 11,6 % je dobrou zprávou pro všechny ostatní, kteří musí náklady na státní úředníky platit. Vůbec špatně se neměli ani zaměstnanci v pohostinství, o které je nouze. Ti si polepšili o 11,4 %.
Ekonomové předpovídají, že reálné mzdy by mohly dále klesat, protože inflace zůstane na vysokých úrovních a zaměstnavatelům už se nebude chtít tolik přidávat. Znamená to jediné: lidé se budou muset ve větší míře uskrovnit. Z ekonomiky tak budou postupně ubývat peníze, což je pochopitelně špatná zpráva pro každého.
Foto: Shutterstock
Ano. Přesně tak. Chudáci. Už to nejsou tři vrchovaté vozíky, které tlačí obézní táta, obezní máma, tlusté děcka a sádelnatý kocour se psem.
Katastrofa takto schudnout. Tlačit vozíky jen dva.
Když si nejde napakovat auto, až po strop v Česku, tak se to jde dohnat k sousedům. Třeba v Polsku. Ať je co vyhazovat do popelnic, protože bez toho je život prázdný a neúplný.
Běžte se bodnout rozežranci.
A že někdo nemá? Neměl i před rokem, dvěma, deseti.
Není chudých lidí, pouze líných a neschopných.
Pazoury uvalit co se natahují k sociálnímu systému. A pak brambůrky a lahváč u výměny manželek. Že?
Přestaňte naříkat, začněte makat, uvážlivě spravovat své finance a tolik nežrat. Starší generace mi dá za pravdu co to bylo na jaře a v létě za pastvu pro oči, když holky vyrazily v mini. Jedna vedle druhé jako proutek. A tlustá byla prostě nemocná. Šítka, různé poruchy metabolizmu apd. Vzácnost.
Dneska? Už ve 14ti tečou jak želatina ze všech stran svršků, které nosí tak, že by je člověk podezíral, že jsou na tu svou hnusotu ještě patřičně hrdé. A ony asi i jsou. Čus.
Já dostal loni přidáno 10%, letos 10%, celkem tedy skoro 10.000,- čistého měsíčně navíc. A nepozoruji nijak výrazně vyšší ceny než v minulosti. Vždy jsem si kupoval kvalitní věci, ať už se to týká oblečení, bot, elektroniky či jídla. Věci v této vyšší cenové kategorii nezdražily prakticky vůbec. Kvalitní tričko stojí pořád okolo 2000,-, kvalitní boty 5000,-, elektronika dokonce zlevnila, před 5 lety jsem kupoval nejvyšší řadu Sony 65″ LED TV XE9005 za 50.000,-, letos jsem kupoval nesrovnatelně lepší 65″ OLED LG C2 za 37.000,-. Stejně tak jsem letos kupoval Samsunga S23 Ultra za 25.000,-, což je mnohem méně, než jsem dal předloni za S21 Ultra, tu jsem platil snad 32.000,- i po půl roce od vydání… Jídlo a zboží běžné spotřeby nakupuju aktuálně v Polsku a nebo v Makru, kam jsem dříve nejezdil, takže v podstatě nakupuji levněji než před několika lety. Já osobně si nestěžuji, z výplaty ušetřím měsíčně okolo 30.000,-, což je zhruba o třetinu více než dříve. Žádné služby nevyužívám, takže tam nemohu říci, o kolik se zdražilo třeba pohostinství nebo kultura, sport apod., ale to nejsou věci potřebné k životu, takže je mi to v podstatě jedno. A když vidím ty narvané košíky v obchodech, vyprodané dovolené, rozestavěná luxusní sídla a drahá auta na silnicích, tak si nemyslím, že jsou na tom občané této země tak špatně, jak se nám tu neustále snažíte podsouvat 🙂
Hlavně, že nás propaganda masíruje o komunistické měnové reformě v roce 1953. Přitom inflace je jen jinou formou měnové reformy, která lidi v tomto režimu okrádá celou dobu od roku 1989, jen to probíhá pomaleji a kontinuálně. Komunisté měnovou reformnou postihli akorát šmejdy, kteří se napakovali na válkou zbídačených lidech. To byli šmelináři a lichváři, co zneužívali válečné a poválečné nouze k vlastnímu nemravnému obohacení. Obyčejní lidé stejně po válce nic neměli, tak je měnová reforma nepostihla. Zato v tomto režimu jsou inflací okrádáni obyčejní lidé a lichvářští šmejdi jsou vysmátí.