Při praní prádla má každý zažitou určitou rutinu, kterou neustále opakuje. Příliš se však nezamýšlí nad tím, zda činí skutečně dobře a zda by náhodou neměl prát trochu jiným způsobem. Přeci jen, poznatky se postupem času mění, stejně jako kvalita praček, které jsou dnes mnohem kvalitnější než před deseti nebo dvaceti lety, jakkoliv si to mnoho lidí nemyslí.
Všechno pokazíte
Velkým tématem by mělo být hlavně to, na jakou teplotu prádlo perete. Asi každý dobře ví, že na jakémkoliv kousku prádla najde cedulku, která popisuje, jak by se mělo prát. Obvykle je to ale velmi obecné a navíc je nutné si uvědomit, že uvedené jsou maximální hodnoty. Neznamená to tedy, že je nemůžete prát na méně.
“Tím, co vidíte napsané na oblečení, se nemusíte za každou cenu řídit. Ve skutečnosti je mnohem lepší prát prádlo na méně, než kolik je uvedeno,” říká instalatér Miloš. Ten upozorňuje na skutečnost, kterou výrobci praček obvykle zamlčují. “Pakliže budete prát prádlo na 40 °C příliš často, velmi brzy si ho v podstatě zničíte. Bude mít bledé barvy, srazí se a dojde k poškození jemných tkanin,” vysvětluje odborník.
To ovšem není zdaleka všechno. Praní na čtyřicet také znamená výrazně vyšší spotřebu elektrické energie a také větší zátěž pro samotnou pračku, která tak bude mít nižší životnost, než kdybyste prali na nižší stupeň.
Používejte věci správně
Expert na pračky je přesvědčen o tom, že v dnešní době bohatě stačí prát na 30 °C. “Měli byste však mít opravdu solidní prací prášek nebo gel, který je třeba použít v dostatečném množství. Nabídka je dnes už ale skutečně široká, takže najdete prášky na bílé prádlo, vlněné prádlo nebo třeba funkční kousky,” vysvětluje pan Miloš.
Hodně lidí chybuje v tom, že pokud se jim na oblečení objeví nějaká ta skvrna, u které se obávají, že se by se nemusela vyprat, volí hned co nejvyšší teplotu praní. To je ale chyba. Nejprve by totiž měli použít odstraňovač skvrn, který odvede většinu práce a potom stačí vyprat na třicet stupňů.
“Moderní pračky jsou navíc už tak daleko, že vám kvalitně vyperou i na 20°C. To je skutečně šetrný program, který zajistí dlouhou životnost oblečení i samotné pračky,” uzavírá opravář praček. Velkým benefitem je potom úspora na energii.
Foto: Shutterstock
Přát ve studený vodě,tak pěkná hovadina. Radši rozumně dávkovat prací prostředky.
Na 20 stupňů vyperu co ručníky utěrky ložní prádlo. To může napsat a vymyslet jen člověk s IQ nudle. Nedávno jsem četl že při 40 stupních ušetříme za energie. Tohle si spíš vymyslel autor článku. 🔉
Tak to už se nedivím těm nářkům, že někomu smrdí pračka a prádlo z ní, rve do ní drahé calgony a desinfekce. Když se pere ve studené vodě, tak se pračka prostě zanese. Mám pračku 26 let, šlape jako hodinky a voní. Protože jí občas proženu na 60 i 90 stupňů. Od toho má to kolečko na nastavení teploty. Opraváři ať jdou do háje.
Já peru též většinou na tyto teploty a prádlo mám hezky vyprané! Nezanáším tím také pračku,protože praní na větší teploty tomu zabrání!!! Ten pán,říká si odborník tomu vůbec nerozumí ,ale dnes muži se pletou do vaření a do všeho!Není to většinou dle mého gusta!!!
Takže reklama na prášky.
.Co ušetříte na elektrice,utratite za prášky.
Há! To určitě! Z toho už jsem vyrostl. Na 30° se v laborkách namnožujou bakterie a já si takové prostředí budu dělat v pračce? To bych se musel zbláznit. Vysoká teplota je nejspolehlivější dezinfekce. Všechno co to snese peru na 65°, ostatní na 40°. Od doby co peru na vysokou teplotu pračka ani oblečení nesmrdí, vydrží dlouho vonět, a plísně na nohou jsou minulostí.
Peru na 20 a 30 podle toho co je v pračce, ale občas to chce větší teplotu. Jednak kvůli čistotě pračky, ale hlavně bakterie. ! Ty na 30st. rozhodně jenom práškem nezničíte.