Česká republika se jeví jako naprostý kocourkov. Představte si, že existuje nemocnice, ve které existují vážné pochybnosti o jejím hospodaření. Ministr zdravotnictví tam nařídí provést hloubkovou kontrolu, takzvaný audit, aby se vše náležitě prošetřilo a aby se zjistilo, zda ředitel této nemocnice nepáchá něco, co by páchat neměl. Do této chvíle je vše v naprostém pořádku. Nesrovnalosti se mohou objevovat a je třeba je prošetřit. Pak si ale představte, že dotyčný ministr zdravotnictví musí skončit a ve funkci ho nahradí právě ředitel oné nemocnice, ve které probíhá kontrola kvůli pochybnostem v hospodaření.
Celý příběh tím ale ještě zdaleka nekončí. Sotva někdejší ředitel nemocnice nastoupí coby ministr zdravotnictví, musí předložit majetkové přiznání. Sice tak učiní, ale novináři rychle přijdou na to, že v něm jaksi opomněl na desítky milionů vedlejších příjmů a ještě k tomu pětašedesát nemovitostí, které vlastní. Ministr se vymluví na šlendrián těch, co mu majetkové přiznání připravovali a podá opravné přiznání. V něm na něj praskne, že inkasuje desítky milionů z klinických studií, jež byly dříve prováděny v nemocnici a teď z nějakého důvodu spadají pod ministrovu soukromou praxi, a ke všemu se objeví ještě pochybný pronájem ministrovy nemovitosti právě nemocnici, kterou řídil.
Takto popsáno to může znít jako praxe, kterou bychom čekali maximálně někde na Dálném východě. Bohužel je to ale přesný popis událostí, které se aktuálně odehrávají v České republice. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger má naprosto evidentní střet zájmů a velký problém vysvětlit řadu okolností svého podnikání v souběhu s funkcí ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Do ní před svým odvoláním poslal kontrolu už ministr Jan Blatný. “Odbor kontroly ministerstva zdravotnictví ji zahájil v únoru 2021 a je zaměřena na kontrolu hospodaření s veřejnými prostředky a nápravných opatření po kontrole, kterou jsme vykonali v roce 2018,” uvedla bývalá mluvčí resortu Barbora Peterová.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí vážnému podezření z toho, že nemocnici, kterou řídil, nevýhodně pronajímal část svého statku v obci Netřeba na Mělnicku. Objevují se přitom informace o tom, že pronájem byl přinejmenším nadbytečný, protože nemocnice disponuje vlastními prostorami, kde mohla zřídit archiv, jenž si ale pronajala od Arenbergera.
Ministr čelí také podezření z toho, že poté, co se stal ředitelem FNKV, začal odklánět klinické studie v oboru dermatologie do své soukromé kliniky. Jeho nástupu do funkce totiž odpovídá vysoký nárůst těchto studií v jeho praxi a naopak pokles studií prováděných nemocnicí.
Premiér Andrej Babiš už svého ministra vyzval, aby vše náležitě vysvětlil a vyjádřil zklamání nad tím, že Arenberger vstoupil do funkce, aniž by měl podobné záležitosti jednoznačně vyřešené. Opoziční strany volají po odvolání ministra, který už je čtvrtým člověkem v čele resortu za posledních dvanáct měsíců.
Petr Arenberger byl měl být okamžitě odvolán, když už sám neodstoupil. Neměl by se ani vrátit do čela FNKV, jak měl původně v plánu poté, co misi na ministerstvu zdravotnictví dokončí. Na jeho kšefty by se naopak měly zaměřit orgány činné v trestním řízení.
Foto: FNKV