Lidé mají na sněhovou nadílku různé názory. Jedni jsou radši, když na ní nakonec nedojde, ovšem další jsou pro změnu zklamaní, když panuje teplá zima a pořádně nenasněží. To je bohužel případ i posledních let, kdy se sníh ve větší míře objevuje už pouze na horách a i ty jsou do budoucna poměrně ohrožené, minimálně v České republice.
Co se to děje?
Pravděpodobně ale nevíte, že existuje více druhů sněhu, a teď nemáme na mysli to, že je sníh třeba mokrý. I do Česka se totiž dostal fenomén průmyslových zemí, který je do značné míry znepokojující, jelikož vychází z klimatické proměny. Je ovšem potřeba se na něj připravit a počítat s ním, jelikož bude stále častější.
Jde o takzvané průmyslové sněžení, které bylo identifikováno i v tomto roce, a to hned na několika místech. Nejvíce se o něm mluvilo na Šumpersku, kdy v důsledku tohoto sněžení napadla poměrně významná pokrývka.
“Vzniká ve vlhkém inverzním prostředí, kde vlivem vypouštění teplé vodní páry do inverzní oblačnosti dochází k tvorbě větších ledových krystalků. Ty takto postupně rostou až začnou padat k zemskému povrchu ve formě sněhových vloček a zrn,” uvádí ke vzniku tohoto fenoménu Slovenský hydrometeorologický ústav.
Může překvapit
Je přitom zajímavé, že k průmyslovému sněžení dochází nejčastěji v druhé polovině noci, obvykle potom až k ránu. Tehdy je totiž ochlazení v důsledku vyzařovaného tepla z horní hranice oblačnosti největší. Může se ovšem objevit i přes den.
Dalším faktorem je to, že se tento druh sněžení prakticky nedá předpovědět, což může způsobit nemalé komplikace v dopravě, obzvlášť když napadne brzy ráno.
Foto: Shutterstock, zdroje: Meteo Aktuality, Počasí radar