Měnící se podnebí v České republice, kdy se zcela prokazatelně otepluje, pochopitelně přináší i nové výzvy, pokud jde o hmyz. Některé druhy zde ztrácejí šanci na přežití, což někdy vede k výskytu jiných, další se zde potom šíří proto, že je tu jednoduše stále tepleji. Můžeme tak stále častěji narazit na takový hmyz, který jsme byli zvyklí vídat třeba až v jižních částech Evropy.
Nedá se s tím nic dělat
Velké potíže aktuálně české domácnosti hlásí s hmyzem známým jako třásněnky či truběnky. Dle serveru Agromanual se mu hlavně na pšeničných polích a stále častěji se dostává také do rodinných domů a bytů, kde kvůli své titěrné velikosti kolem dvou milimetrů způsobuje nemalé potíže.
Mnohé domácnosti mají s těmito tvory hodně těžké pořízení. Ačkoliv neškodí v tom smyslu, že by například kousali či štípali (ve skutečnosti spíše lechtají), mohou vám zalézt úplně kamkoliv, například do monitorů nebo počítačů, kterým pak ohrozí jejich funkce. Platí přitom, že tento hmyz se šíří tím rychleji, čím je větší teplo. Aktuálně má tedy vytvořeny doslova ideální podmínky.
Sezóna truběnek a třásněnek obvykle trvá od druhé poloviny července do poloviny srpna. Právě teď tedy započala a postižené domácnosti hlásí, že je opravdu velmi silná. “Dosud jsme je doma nikdy neměli, ale tentokrát je to tedy opravdu síla. Jsou doslova všude, už jsme vzdali pokusy se jich zbavit, prostě musíme počkat,” uvedla pro Mix24.cz paní Dana ze Středočeského kraje, kde se tento hmyz šíří obzvlášť vydatně z okolních polí. Na sociálních sítích, kde lidé sdílejí své zkušenosti, se většina z nich shoduje, že je v podstatě marné se truběnkám nějakým způsobem bránit. Jedinou nadějí je to, že jejich období většinou trvá jen pár týdnů. Jsou tu však obavy, aby se kvůli stále teplejšímu počasí neprodloužilo, jak informuje server České stavby.
Pomoci musí zemědělci
Reálně jediným způsobem, jak invazi třásněněk a truběnek předcházet, je prevence na polích, kde na to ale zemědělci často kašlou. Okamžitě po sklizni by se totiž měla zaorat strniště a hlavně nepěstovat obilniny hned po obilninách. Pomoci může také hluboká orba na podzim a na jaře.
Odborníci, kteří se zaměřují na deratizaci, rovněž hlásí výrazně zvýšený výskyt tohoto hmyzu. “Dříve tu nic takového nebylo, je to fenomén posledních let. Zrovna minulý týden jsme dělali dům, který tím byl doslova prolezlý,” říká pan Zdeněk, podle kterého některé postřiky na tento hmyz fungují, ale zase budete mít domácnost plnou chemie.
Foto: Shutterstock
Nejdříve musí EU udělat něco pro orbu. Sami ji zatracuji a proto vznikají tak velké škody. Vždy byl hnůj,orba a klasika
Co je dnes? Blbečkove kteří přišli z bytu určují zemědělcům s řádkou vzkusenosti jak mají hospodařit. Sami ani nevědí co jedí a pak pláčou, že mají rakovinu a exemy. Sracky z dovozu,ale asi je to pohodlnější. Bylo by to na hooooodne dlouhý článek.
Deratizace, to jsou hlodavci, myši a potkani. O hmyzu je dezinsekce.