S vývojem věcí v České republice to nevypadá vůbec dobře. A tentokrát je řeč především o počasí a podnebí. Lidé to sice stále prakticky ignorují, ovšem nezpochybnitelné změny už započaly. Je přitom velkou otázkou, zda všechna ta snaha vedoucí ke snížení emisí bude stačit na otočku. Podle některých názorů v žádném případě, jelikož už se vše dalo do pohybu.
Přicházejí změny
Znamená to jediné. Počasí v Evropě, respektive v České republice, projde zásadní proměnou, na kterou se bude třeba připravit. Možná si říkáte, že to bude trvat ještě desítky let. Jenže tak tomu není. Kdo chce, ten vidí značné proměny už dnes. V létě jsou obrovská horka a v zimě naopak minimálně sněhu. Pakliže by se nezasněžovalo, na českých horách by se už skoro nelyžovalo. Dříve tomu tak přitom zdaleka nebylo. Ostatně, před pár lety jsme tu měli i první tornádo, což je jev, který v našich končinách nikdy nebyl.
Přesně to jsou projevy, které podle britské organizace World Weather Attribution v příštích deseti letech ještě podstatně zesílí. Můžete si to tedy vykládat tak, že toto byl takový rozjezd, a ta pořádná mela teprve začne.
Dle tohoto klimatického panelu už došlo k překročení řady mezníků, za které se jednoduše nejde vrátit. Platí totiž, že jakmile se překročí určitý bod, rozjedou se jevy, které již nelze zastavit. Pak už nezbude, než se vyrovnat s tím, co tyto jevy způsobí. A také se smířit s tím, že současné generace již nezažijí počasí, na které tu byli naši předci dlouho zvyklí a které se točí kolem střídání čtyř ročních období, jež se od sebe významně liší.
“Je třeba vycházet z toho, že přijdou deště, které se budou podobat monzunům. Následně potom přijdou velká krupobití, která potrvají delší dobu, než je tomu dnes. Velkou zkázu zažijeme i v letních měsících,” informuje na základě studie deník Daily Mirror.
Nebude to snadné
“Vítr bude mít podstatně vyšší rychlost, což způsobí ničivé bouřky. Objeví se také tornáda, a to v oblastech, kde dříve nebyla,” říká odborník Bill McGuire. Dalším problémem mají být prudké deště, které budou pravidelně přinášet bleskové záplavy. Na ně bude třeba se připravit celoročně.
Je také potřeba počítat s tím, že každý další rok bude teplejší. Na to už jsme si v posledních letech zvykli. Přestává to však být únosné. Ostatně léto se v České republice dalo vydržet bez klimatizace. Dnes už to prakticky není možné, a tak je tu po těchto zařízeních velká poptávka.
Čtěte také: Evropě hrozí masivní blackout. Po výpadku elektřiny zavládne chaos, připravte se na to
Lidem v Česku ale každopádně nezbývá nic, než se na tento vývoj co možná nejlépe připravit. Bude třeba s tím počítat při budování infrastruktury, která musí mít za cíl zmírnit dopady bleskových povodní, které jinak mohou být velmi ničivé. Je třeba také přemýšlet nad tím, jak docílit toho, aby půda pohltila maximum srážkové vody.
Foto: Shutterstock
Za každý granát, jedna souprava kuřecích prsou z Ukrajiny do každé české rodiny. Politická salmonela střeva nenapadá!!!!
Tady někdo lže že jsme měli v České Republice před pár lety první tornádo. Chtělo by si to více ověřit. Tornádo v Praze 1119 bylo tornádo, které se prohnalo Prahou 30. července 1119. Zmínku o něm lze najít v Kosmově Kronice české:[1] údajně o síle F3-F4 takže tornáda v České Republice byli už dávno.