Je to nepříjemné, ovšem jde o věci, které se dají velmi dobře predikovat, pokud máte určitá vstupní data a navíc vidíte prvotní projevy určitých jevů. A tak mohou odborníci konstatovat, že z hlediska vývoje klimatu nás ve střednědobé budoucnosti nečeká vůbec nic dobrého.
Bude to stále horší
Naopak, nepříznivé jevy typu úmorných veder na jedné a záplav na druhé straně se budou ještě více prohlubovat. Pravděpodobně tedy zažijeme další extrémy, a to v intenzitě, jakou jsme dosud neviděli.
Tato predikce se týká Evropy, do které pochopitelně spadá Česká republika. Mohlo by se zdát, že tady to přeci jen nebude tak hrozné, ale podle některých odborníků je opak pravdou. Některé jevy zde mohou být silnější než jinde, což jsme ostatně viděli i teď v případě záplav.
Anglická organizace World Weather Attribution uvedla, že lidstvo překročilo jistou hranici, ze které už není návratu. Teď už tedy budeme jen svědky toho, na co jsme si zadělali. Prakticky to už nelze nijak zásadně změnit, jakkoliv se o to ještě mnozí snaží.
“Budeme tu mít takové deště, že se budou podobat monzunům. Potom přijdou drsná krupobití, jež potrvají déle, než bývalo zvykem. Zkázu budeme zažívat i v letních měsících v podobě povodní,” uvádí studie dle serveru Daily Mirror.
Velké nepříjemnosti
“V důsledku značné rychlosti větru budou bouřky devastující,” dodává odborník na klima Bill McGuire. Vedle masivních záplav očekává také tornáda v místech, kde dříve vůbec nebyla. Takový úkaz už jsme tu evidentně měli.
Hlavním problémem ale zřejmě bude to, co jsme prožili před několika týdny. A to jsou zničehonic přicházející prudké lijáky, které zaplaví krajinu i města. Něco takového tu klidně můžeme mít každý rok.
Čtěte také: Na Česko se žene tuhá zima. Meteorologové se zalekli toho, co nás čeká
Je proto logické, aby se tomu přizpůsobila infrastruktura i zástavba. Ostatně už teď vidíme, že lidem, které povodně zasáhly, pravděpodobně nebude dovoleno obnovit své domy tam, kde dříve stály. Jednoduše se počítá s tím, že by to bylo kontraproduktivní.
Foto: Shutterstock