Špatné zprávy přicházejí ze Světové zdravotnické organizace. Nadějný lék remdesivir, který už se v hojné míře používá pro léčbu pacientů také v České republice, podle studie WHO nefunguje. Respektive nemá prakticky žádný prokazatelný vliv na délku hospitalizace a nezvyšuje naděje na přežití pacientů s nemocí Covid-19. Právě tyto vlastnosti byly remdesiviru dosud přisuzovány. Aby toho nebylo málo, studie podobné závěry konstaty také v případě dalších nadějných léčivých látek, jako je lopinavir, hydroxychlorochin nebo interferon beta.
Česko objednávalo v nevhodný okamžik
Studie přichází jen pár dní poté, co česká vláda objednala významnou várku léku remdesivir. Za 200 milionů korun má dostat celkem 10 000 dávek tohoto léku. Velmi vysoká cena, kterou stanovil výrobce léku, společnost Gilead Sciences, byla přitom dosud ospravedlňována právě tím, že lék vykazuje dobrý efekt u těžších případů pacientů s koronavirem. Pokud tomu tak ale není, byla by jakákoliv, nejen takto vysoká částka, neospravedlnitelná.
Cena remdesiviru pro Českou republiku je skutečně vysoká. Jedna dávka přijde na 20 000 Kč, přičemž v rámci běžné pětidenní léčby, která se u tohoto léku předepisuje, je třeba celkem pět dávek. Cena léku pro jednoho pacienta tak činí sto tisíc korun. Pokud by to mělo pomoct, je to jistě zapotřebí zaplatit. Ale když i WHO konstatuje, že remdesivir vlastně neúčinkuje, vypadá to, že tyto prostředky šlo vynaložit výrazně lépe.
Podrobná studie přínos nenalezla
“Studie se uskutečnila ve 30 zemích světa a zaměřila se na vliv léků na celkovou úmrtnost pacientů, nutnost zavedení plicní ventilace a délku hospitalizace pacient,” uvádí ve své studii WHO. Studie se účastnilo celkem 11 000 pacientů. Právě to, že dokáže rychle uvolňovat lůžka v nemocnicích a snižuje potřebu plicních ventilátorů, se označovalo za velkou výhodu remdesiviru. Jenže podle výsledků studie nic z toho neplatí.
Společnost Gilead, která remdesivir vyrábí, se rozhodla výsledky studie nekomentovat. Uvedla jen, že nejsou v souladu s předchozí studií, která přínos léku potvrdila. Tento lék nese výraznou českou stopu, protože ho vyvinul tým českého vědce Tomáše Cihláře. Původně byl remdesivir určen pro léčbu eboly.
Vedoucí lékař Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN v Praze, Martin Balík, uvedl, že remdesivir ukazuje určitý efekt u pacientů s lehčím průběhem covidu, aby se jejich stav nezhoršoval. Tady je ale opět otázka, zda by se jejich stav skutečně zhoršil i bez podání léku.
Foto: Freepik