Mezinárodní asociace atletických federací přijala kontroverzní rozhodnutí. Vyloučila totiž dvě atleticky hvězdy z blížící se olympiády v Tokiu. Důvod? Byla jim naměřena příliš vysoká hladina testosteronu v krvi. Asociace svůj verdikt zdůvodňuje tím, že účast těchto atletek na olympijských hrách by nebyla férová, protože jsou fyziologicky jinde než jejich soupeřky, jak informuje BBC.
Osmnáctileté atletky z Namibie, Christine Mboma a Beatrice Masilingi, skutečně mířily na olympiádě za vítězstvím. V letošním roce totiž zaběhly hned čtyři z pěti nejrychlejších časů na trati 400 metrů.
Samotné sportovkyně byly verdiktem asociace zcela zdrcené. Na olympiádu se totiž logicky těšily a naopak netušily, že by jejich sen startovat pod olympijskými kruhy mohlo zhatit něco takového. Obě svorně tvrdí, že nikdy nebyly na hladinu hormonů v těle testovány, a tak neměly důvod si myslet, že je něco špatně.
Nejde však o první takový případě. V roce 2018 dostala zákaz startu Caster Semenayová. Mezinárodní asociace atletických federací nakonec v souvislosti s jejím případem rozhodla, že ženy, které vykazují příliš mnoho testosteronu, musí užívat léky k jeho snížení, aby se mohly účastnit závodů na střední vzdálenosti.
To však vyvolalo mnoho sporných etických otázek. Nejen atletky se ptaly, jak je někdo může nutit k tomu, aby užívaly léky ke snížení testosteronu, který se jim v těle tvoří údajně přirozeně. Další však oponovali tím, že není jisté, zda náhodou nezávodí ženy, které byly původně muži.
V souvislosti s tím, jak moc se dnes řeší například téma transgenderu, lze přitom očekávat, že podobných případů bude přibývat. Podle některých expertů bude třeba zakázat účast ve sportovních kláních právě ženám, které se nechaly přeoperovat z mužského pohlaví. Aktuálně platí pouze nařízení o testosteronu, kterou musí mít ženy pod určitou hranicí.
Testosteron je totiž podle odborníků pro výkon ve sportu klíčový. Pohání tvorbu červených krvinek, které potom rozhodují o tom, kolik kyslíku mohou lidské svaly čerpat. Díky tomu tak může člověk s vyšší hladinou testosteronu předvést lepší atletický výkon.
Mezinárodní asociace atletických federací podala vše velmi diplomaticky. Podle svých slov se nesnaží tvrdit, že by atletky Mboma a Masilingy nebyly ženami. Následují pasáže o spravedlnosti vůči ženám, ale pak také odstavec, že je třeba “objektivně a vědecky definovat kategorii žen”.
S tím se však obě atletky nemíní smířit. Přestože na olympiádě s největší pravděpodobností skutečně startovat nebudou, chtějí se bránit u soudu.
Foto: Shutterstock
Tak se bude muset zřídit další kategorie muži, ženy a ostatní
Snadnější by bylo jim zařídit vlastní soutěž. A spíše než v rámci klasické olympiády je z důvodu nedostatku času a jejich malého množství v populaci zařadit do podniku v rámci paralympiády. Jinak by se kvůli pár desítkám jedinců, kteří by měli medaili v podstatě za účast musela klasická olympiáda prodlužovat o několik dní.