Odborníci poukazují na to, že jedním ze slabých míst v rámci protiepidemických opatření jsou česká letiště, kudy do České republiky proudí lidé z celého světa. Spolu s tím, jak přibývá očkovaných, ale také nejrůznějších mutací, je to stále větší hrozba. Může totiž dojít k importu nebezpečné mutace, která do značné míry zhatí současné snahy o proočkování populace, protože bude natolik schopná, že vakcinaci obejde.
Připravuje se tak hned několik strategií, jaká opatření na letišti přijmout. Testování všech cestujících je komplikované už dnes, natožpak za čas, až se turismus opět rozjede. Významnou roli by tak mohli sehrát takzvaní covidoví psi, tedy psi, kteří jsou vycvičení na to, aby dokázali identifikovat vzorek pozitivní na koronavirus. Jde o psy celní správy, kteří se přeučili například z hledačů drog nebo bankovek.
Dnes už je vše připraveno ke spuštění. Jde přitom o výsledek projektu celní správy, který započal před půl rokem a jehož výsledek byl nejistý. Nebylo jasné, zda se psi dokáží naučit vyčuchat koronavirus s dostatečnou úspěšností. Jenže se to povedlo.
“Máme asi čtyřicet psovodů a okolo sedmdesáti psů. Na covid jich ale zatím cvičíme jen šest,” uvedl pro Lidové noviny hlavní kynolog celní správy Petr Müller. Psi jsou na covid podobně přesní jako na jiné věci, na které se cvičí. Jejich úspěšnost činí přibližně 75 %. Podle Müllera je stoprocentně vycvičit nelze. Jenže i takový výsledek je úspěšnější než většina antigenních testů. “Jsou schopni najít pozitivní vzorek během pár vteřin. PCR test by trval přes hodinu,” říká Petr Müller.
Zajímavé je, že ani psovodi vlastně neví, jakým způsobem psi covid dokáží vycítit. Pozitivní a negativní vzorek totiž nedokáže odlišit ani citlivý plynový chromatograf. Ve výsledku je ale způsob funkce jejich šestého smyslu vedlejší, hlavní je, že to funguje.
Na letišti by to přitom nemělo vypadat tak, že budou psi vypuštěni mezi cestující s cílem vyčuchat ty, kteří mají koronavirus. Řada lidí se totiž obávala, aby virus v takovém případě sami neroznášeli. Počítá se s tím, že člověk celníkům například půjčí respirátor a pes ho očichá ve vedlejší místnosti.
Kynologové tvrdí, že přenos viru na psa je naprosto výjimečný, přesto však psi musí absolvovat nepříjemné PCR testy, které některým z nich vadí podobně jako lidem.
Od května chtějí celníci začít na covid cvičit i psy, které dosud s výcvikem nemají žádné zkušenosti. Půjde o naprosté amatéry. Pokud se vyčuchání koronaviru dokáže naučit i takový pes, bude to znamenat, že metoda funguje skvěle. Nejde ale o nic jednoduchého. I zkušení psi potřebovali měsíce výcviku a tisíce očichaných vzorků. Přitom, když se učí třeba na novou drogu, jsou schopni ji do svého repertoáru zařadit za dva dny.
Foto: Shutterstock