Česká republika už by neměla udělat chybu s ukvapeným rozvolněním protiepidemických opatření jako na konci loňského roku, což zadělalo na velké problémy v tom letošním, kdy téměř zkolabovala nemocniční péče a země se z hlediska covidových statistik stala nejhorší na světě.
Dnes už víme, že koronavirus nelze podcenit a je třeba ho dostat plně pod kontrolu. To znamená, že k většímu rozvolnění bude možné přistoupit až ve chvíli, kdy bude proočkováno větší množství lidí.
“Víme, jak to funguje v Izraeli a takovou cestou je třeba jít,” uvedl pro server Lidovky.cz matematik René Levínský. V Izraeli už se otevřely restaurace a děti se mohly vrátit do škol. Je to dáno především tím, že v této zemi postupuje očkování nejrychleji ze všech a epidemii se zde díky tomu podařilo dostat pod kontrolu.
V České republice bude k něčemu takovému možné přistoupit až tehdy, kdy budou mít všichni zájemci přístup k vakcíně. Větší rozvolnění tak připadá v úvahu až někdy za dva měsíce. V příštích týdnech by přitom do Česka mělo přicházet velké množství vakcín, jež konečně umožní rozjet očkování na plné obrátky. “Chtěli bychom každý týden vždycky posunout tu hranici o pět let,” uvedl k tomu ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Od minulé středy se mohou k očkování registrovat lidé starší 65 let.
Izraelská cesta spočívá mimo jiné v tom, že lidé, kteří projdou očkováním, dostanou určitý bonus, tedy například možnost dřívějšího využití restaurací či jiných služeb. To je ale možné spustit až ve chvíli, kdy má k očkování přístup skutečně každý.
Čeští experti aktuálně připravují návrhy podmínek, které by umožnily volný režim přístupu ke službám a aktivitám. Už dnes je ale jasné, že vstupenkou bude jedno ze tří kritérií: očkování, test nebo prodělaná nákaza.
Určitý problém spočívá také v tom, že Češi nemají žádnou představu o tom, co a kdy by se mělo rozvolnit. Původní protiepidemický systém (PES) přestal fungovat a nový zřejmě už ani nevznikne. Vše se tak řeší ad hoc, a to hned na několika místech, ať už jde o ministerstvo zdravotnictví nebo expertní skupinu Petra Smejkala. Pak může dojít k nedorozumění, kdy se už vyhlášené rozvolnění mění na poslední chvíli, jako tomu bylo minule v případě shromažďování osob venku a uvnitř. Vždy pak bude záležet na tom, zda zvítězí politický pohled, který je blíže rychlejšímu rozvolňování, nebo ten expertní. Spolu s tím, jak bude epidemie dále brzdit, se přitom dá očekávat tlak na to, aby se život co nejrychleji vrátil do normálu.
Foto: Shutterstock