Vědci pozorují, že v sibiřské oblasti nedaleko řeky Markha pokrývají krajinu zvláštní vzorce s fascinujícím vzhledem. Geologové ani NASA netuší, co je příčinou. Dosud se jim nepodařilo zjistit, co tvorbu vzorců způsobuje. Bude probíhat další výzkum.
Unikátní vzorce v sibiřské oblasti
O vzniku unikátních úkazů v sibiřské oblasti informoval portál Live Science. NASA prostřednictvím portálu Earth Observatory také zveřejnila záběry zvláštního jevu. Ke zhlédnutí je fotografie naplněná snímky, které v průběhu několika let vyhotovil satelit Lands 8. Na snímcích je patrné, že zem v okolí řeky Markha v oblasti Sibiře na první pohled vypadá, jakoby se unikátně vlnila. Místy tuto oblast střídavě protínají světlé a tmavé vzorce. Jev nejvíce vyniká v zimním období, kdy oblast pokrývá vrstva sněhu.
Dřívější studie
V roce 2003 informovala studie publikovaná v časopise Science o tom, že na mnoha místech, kde opakovaně tají a opět se vytvářejí silné vrstvy ledu, se objevují velmi zajímavé tvary. Horniny se vlivem těchto změn přirozeně přemisťují. Jev ale obvykle patrný pouze v mnohem menším rozsahu než v sibiřské oblasti.
Původ vzorců není znám
Vědci zatím přichází jen s několika hypotézami, jak mohou unikátní úkazy v krajině vznikat. Ani jedna z teorií však zatím nebyla potvrzena. Jedním z možných vysvětlení je podle výzkumníků led. Středosibiřská plošina je 90 % času pokrytá permafrostem. Jen zřídka led na krátko roztaje a po chvíli se vrstva ledu velmi rychle zase obnoví.
Může jít o následek eroze
Spletité vzory mohou vznikat i následkem eroze. Podobné vzorce vznikají v místech, kde dešťová voda nebo roztátý sníh volně stékají z kopce. Usazené horniny pak vytvářejí větší nebo menší kopy. Proces může odhalit vrstvy usazenin připomínající dort s tmavšími vrstvami ve strmějších místech a světlejšími v plochých oblastech. Sníh světlé oblasti zvýrazňuje. Čím více se vzor přibližuje k řece, tím je méně patrný. Sedimenty zde podle geologů vytvářejí jednotvárnější povrch. NASA se domnívá, že to objasňuje, co se v okolí řeky Markha děje a oblast prozkoumá z blízka.
Foto: NASA Earth Observatory