Na České televizi se opět začala vysílat další řada známého tanečního pořadu StarDance. Ukazuje se však, že diváci jsou v pohledu na tento oblíbený pořad značně rozpolceni a už ho zdaleka nevnímají tak pozitivně jako dříve. Souvisí s tím otázka, co vlastně by ČT za peníze z koncesionářských poplatků měla vysílat a zda podobná zábavní show do této koncepce vůbec zapadá.
Zásadní otázka
Podle mnohých tomu tak vůbec není. Na sociálních sítích se rozjela debata poté, co uživatel Jan Kubita přednesl jasnou otázku. “Docela vážně míněná otázka: Je na Stardance něco veřejnoprávního?”
Podle příspěvků dalších diskutujících se zdá, že většina lidí to jako veřejnoprávní službu vůbec nevnímá. “Za mne, typově komerční pořad, nadto se mi jeví být zčásti sestavovaný z různě recyklovaných či spřátelených celebrit. Fridrichová v tomto byla ukázkový případ. Co bych na druhou stranu akceptoval, je popularizace tance jako disciplíny,” napsal například Ondřej Dostál.
Bývalý guvernér České národní banky potom Miroslav Singer potom zopakoval svůj kritický názor, ve kterém dříve StarDance mnohokrát zmiňoval. Podle něj takový pořad od veřejnoprávní televize vůbec nepotřebujeme, protože by se ho okamžitě chopily komerční televize. Singer jde potom ještě dále s tím, že by Českou televizi klidně zrušil či výrazně omezil. “Prodej jednoho baráku na Kafkách mu zajistí finance na dekády,” uvedl.
Stojí to za ty peníze?
Diskutující naráželi na zajímavé skutečnosti. Pravdou totiž je, že ve StarDance už dlouhé roky vystupují neustále ti samí moderátoři, a to navzdory tomu, že třeba Marek Eben je za své nemístné poznámky dlouhodobě kritizován.
Dalším velkým tématem jsou potom nejrůznější sponzorské spolupráce, které se České televizi na StarDance podařilo prodat. Mnozí poukazovali na skutečnost, že si vzhledem k množství reklam připadali skoro jako v komerční televizi a zda je něco takového vůbec přípustné.
Čtěte také: StarDance v troskách. Trapní moderátoři, záhadně vyloučená Babčáková a teď ještě ti diváci
Je totiž třeba mít na paměti, že za Českou televizi by se již brzy mělo platit 180 korun za měsíc, ale ona si neustále přivydělává i různými reklamami, byť je má velmi omezené. To se pochopitelně nelíbí ani soukromým televizním stanicím, které mají oprávněně pocit, že jim ta veřejnoprávní leze do zelí nejen programovým schématem, ale také jim vysává omezený reklamní rybníček.
Foto: Česká televize
Na Stardance už nekoukám. Už je to okoukané a nelíbí se mi některé rádoby vtipné poznámky Marka Ebena bývá často trapnej.
Proč by neměl pořad patřit na veřejnoprávní tv?BBC ho taky vysílá a žádný navedený automatický bezmozek proti tomu neprotestuje.Bankovní nádhera Singer je těžko odborník na média i když si to zřejmě myslí.Komerční tv by to nevzaly protože dělají vulgární manipuované reality show založené na podrazech a vulgaritě a ne kulturní, založené na umění a pravidelném tréninku.Jaké recyklované hvězdy,další vykonstruovaný problém.Nikdo se nezúčastnil soutěže dvakrát tak jaká recyklace? Další oblíbený uměle vyrobený problém je Marek Eben,zřejmě nejlepší moderátor u nás,nesmírně slušný a kultivovaný člověk.Jak dlouho se nezvyšoval tv poplatek?Kolik let zůstával stejný,hlavně že všichni si stěžujeme na inflaci a růst cen,ti platí i pro televizi,samozřejmě.Navýšit příspěvek o pár desetikorun má být problém?Zvýšení poplatku na měsíc o ekvivalent půlky točeného piva?Trefovat se do veřejnoprávní televize v době kdy se veřejný prostor pere s nehoráznými dezinformacemi se někomu asi moc hodí.
Fascinuje mě, kolik lidí v různých diskuzích hlásá, že je tema nezajímá, či pořad nesledují. Tak o čem píší? Nesleduji drtivou většinu seriálů a tak je nekomentuji – nic o nich nevím.
Domnívám se, že kvalita x nekvalita je sice důležitá, pro provozovatele je ale nejdůležitější sledovanost.
Ano, vyjadřovat se ke kvalitě či výkonům herců a moderátorů je logické = pokud je sleduji.
A k té kvalitě obecně? Nedokoukal jsem většinu sra.kovité produkce z USA na komerčních televizích, tak jsem je prostě přestal sledovat. Jim se to ale vyplácí- jsou údajně levné a reklamy (které nám ovšem zdražují zboží a služby,ať televizi sledujeme či ne) jim přinášejí zisky asi bez ohledu na sledovanost těchto veleděl.Dokud jsem sledoval, měl jsem navíc pocit, že doba reklam je stejná, jako čas děje.
U veřejnoprávní televize mi spíše vadí nekonečné opakování již několikrát vysílaných pořadů, než nová produkce. Obávám se, že problém je v neskutečném počtu zaměstnanců (nemluvím o reportérech v zahraničí, ale o “sídle”) a v neadekvátních honorářích.