Dnešní svět neovládají ani tak státy jako spíše gigantické společnosti, zní častá kritika těch, kteří by nejraději obří firmy rozdělili a nastavili jim pevné regulatorní mantinely. Většinou však platí, že i tyto obří společnosti mají silnou konkurenci, respektive zastoupení v případě, kdyby je postihla nějaká pohroma. Jistě, kdyby zničehonic přestal fungovat Apple, bylo by to nepříjemné. Jeho fanoušci by se ale nakonec zřejmě smířili s tím, že musí přesedlat na jinou značku mobilních telefonů. V případě, že by skončil třeba Amazon, mnozí by se snad dokonce i zaradovali a začali objednávat u některého z jeho konkurentů.
Existují však i firmy, které jsou pro světovou globální ekonomiku zcela nepostradatelné. Těžko představitelné jsou byť jen jejich malé výpadky, natožpak možnost, že by najednou přestaly dodávat zcela. Malou ochutnávku toho, co by se stalo, přinesla covidová krize, která s sebou přinesla i krize dílčí, například celosvětový nedostatek polovodičových čipů.
O společnosti Taiwan Semiconductor Manufactoring Company (TSMC) jste dost možná ještě nikdy neslyšeli. Přesto se však s výrobky, jež používají její čipy, setkáváte každý den, ať už jsou to počítače, mobilní telefony nebo automobily. TSMC má totiž na trhu polovodičových čipů těžko uvěřitelný 56% podíl. Toto číslo vynikne obzvlášť v porovnání s druhým v pořadí. Na tuto pozici se po letech obřích investic dostal jihokorejský Samsung, který drží podíl přibližně 16 %. Zbylá třetina potom připadá na desítky menších, byť rozměry svých továren stále gigantických firem.
Společnost TSCM je klíčovým dodavatelem polovodičových čipů pro takové společnosti, jakými jsou Apple, Intel, AMD, Nvidia, Mediatek, Qualcomm či Broadcom. Všechno jsou to giganti, ale bez tchajwanského výrobce se jednoduše neobejdou. Například Intel má sice vlastní továrny na výrobu čipů, jenže technologicky zaspal, a tak ho v poslední době válcuje AMD, které se všech svých továren vzdalo a vyrábí výhradně u TSMC.
Dominance této společnosti má pochopitelně svůj důvod. V poslední dekádě tento výrobce čipů technologicky extrémně vyspěl a dokáže používat ty nejmodernější výrobní postupy. Ptáte se, proč to ostatní neokopírují a neukousnou si větší díl koláče? Ono to v tomto segmentu, kde se pracuje s nanometry, totiž není vůbec jednoduché. Pokud jednou zaspíte, technologický náskok konkurence se snižuje strašně obtížně a vyžaduje investice ve výši desítek či stovek miliard dolarů. Jenže konkurent je díky svému náskoku dokáže průběžně vydělávat a investuje ještě více. Proto dále uniká.
Zavádění nových výrobních postupů v této branži přitom není vůbec snadné, ale představuje několikaletý intenzivní běh, na jehož konci navíc nemusí být kýžený výsledek. Obrovskou roli tu hraje know-how. A Tchajwanci ho mají na nejvyšší úrovni.
I poměrně malé výpadky ve výrobě polovodičových čipů, které přivodily právě covidové lockdowny a dočasné rozpady dodavatelských řetězců, vedly k nedostatku tohoto zboží po celém světě. Pokud si dnes chcete pořídit třeba grafickou kartu pro hraní náročnějších počítačových her, máte v podstatě smůlu, respektive štěstí, pokud se vám po několikaměsíčním čekání podaří ukořistit předražený kus. Automobilky po celém světě pak musí zastavovat svou výrobu právě proto, že jim chybí čipy.
A to přitom teď už jedou světové fabriky na výrobu polovodičů na plné obrátky. Jenže výpadek se v tomto napjatém odvětví dohání extrémně obtížně. Nejnovější odhady hovoří o tom, že na trhu nebude dostatek čipů až do roku 2023.
Teď si představte, že by TSMC postihlo něco horšího než covid. A pro potenciální hrozby bohužel není třeba chodit příliš daleko. Stačí se podívat přes moře, kde se rozpíná čínská říše pod vedením komunistické strany. Právě od ní se Tchwaj-wan před desítkami let odtrhl a ustavil si vlastní demokratické zřízení. Zemi sice téměř nikdo na světě oficiálně neuznává, na druhé straně málokdo přeje Číně, aby splnila svůj záměr a ostrov připojila zpět.
Čínský prezident přitom před pár týdnem oficiálně vyhlásil, že cílem jeho země musí být vzpurný ostrov připojit zpět. “Nezvratitelným historickým úkolem strany a společným cílem všech Číňanů je vyřešení tchajwanské otázky a sjednocení s mateřskou zemí,” uvedl Si Ťin-pching. Čtěte více: Přestává legrace. Čína vážně varovala západní země a vyhlásila, že připojí zpět vzpurný ostrov, který obývá 20 milionů lidí
Podle některých pozorovatelů je přitom důvodem tak dlouho trvající nezávislosti Tchaj-wanu právě jeho technologická dominance. Čipy z ostrova totiž dováží také Čína, která zatím vůbec nemá dostatečné technologie, aby je dokázala nahradit. Na jedné straně je sice pravdou, že by se specializovaných továren mohla zmocnit silou, ale jak bylo vidět, jakákoliv nestabilita by s dodávkami hodně zacloumala.
Na druhé straně je docela možné, že to Číňané jednou přeci jen risknou. Potom by pod svou moc dostali takřka celý trh s polovodičovými čipy. Kromě TSMC totiž na ostrově sídlí i další jejich výrobci. Okamžitě by si mohli začít diktovat ceny, případně by v extrémním případě mohli zakázat vývoz do států, které by jim nebyly po chuti. Nešlo by se jim přitom zase tolik divit. Například Spojené státy americké už do Číny zakázaly vývoz určitých technologií.
Covidová krize naplno nasvítila problém, který svět s polovodiči má. Je extrémně závislý. Také proto už Američané i Evropané začínají investovat obrovské částky z veřejných rozpočtů, aby přilákali výrobce na své území, kde by produkci měli více pod kontrolou a v případě potřeby ji třeba mohli znárodnit, jakkoliv o tom nahlas nikdo nemluví.
Foto: Shutterstock, zdroje: The Wall Street Journal, BBC, Yahoo Finance, Tom’s Hardware
Koukám že historie vám nic neříká a držíte se komunistické pravdy … Kdy se Taiwan oddělil od pevninské Číny????