Koronavirus způsobuje celou řadu problémů. Jedním z nich je takzvaný dlouhý covid, kdy se pacienti i poté, co už nejsou pozitivní, pociťují mnohdy vážné potíže, jako například únavu, bolest hlavy nebo dušnost.
Lékaři byli zatím vůči tomuto jevu v podstatě bezbranní, a to i proto, že je velmi málo prozkoumaný. Jedinou útěchou pacientů tak bylo, že by potíže postupem času měly polevovat a jednou snad zcela vymizet. Bohužel ale není nouze o pacienty, kteří se covidem nakazili už v první vlně a určité problémy mají doposud, tedy i rok poté.
Nové vědecké poznatky jim dávají určitou naději, a to v poměrně nečekaném směru. Také jim by totiž mohla pomoci vakcína. “Silná imunitní reakce vyvolaná podáním vakcíny teoreticky může zredukovat virový rezervoár u pacientů s dlouhým průběhem covidu. Podobná strategie se používá v klinických studiích zaměřených na léčbu HIV infikovaných,” uvedl imunolog Zdeněk Hel pro server Lidovky.cz.
Podobně to přitom vidí také viroložka Ruth Tachezy. “Existuje řada lidí, kteří po prodělání covidu nejsou imunitně zcela v pořádku a virus v jejich organismu přetrvává. Člověk s oslabeným imunitním systémem ho totiž z těla pořádně nevyčistí. Vakcína právě u takových jedinců podpoří jejich imunitní systém a je šance, že jim pomůže zbavit se dlouhotrvajících následků nemoci,” říká viroložka.
Nejde přitom jen o teorii, ale už poměrně slušně podložený fenomén, jak vyplývá z údajů ze zemí, kde se očkuje výrazně rychleji než v České republice. Podle amerického lékaře Daniela Griffina se 40 % jeho pacientů s dlouhodobými následky covidu cítila po vakcinaci mnohem lépe. “Říkají mi, že po očkování u nich došlo k významnému, ne-li úplnému vyřešení jejich symptomů,” uvedl Griffin pro televizi CNN. Tento specialista na infekční nemoci má přitom ve své péči stovky pacientů s postcovidovým syndromem. Reakci po vakcíně popisuje jako “tvrdý restart imunitního systému”, který si do té doby s pozůstatky infekce tak docela nevěděl rady.
Odborníci však poukazují na to, že určitou roli může hrát také placebo efekt. Lidé jednoduše ví, že by jim vakcína mohla pomoci, a pokud tomu věří, psychika může udělat svou práci. Na určitém efektu vakcíny se ale většina vědců v tomto ohledu přeci jen shoduje. “Umím si představit, že po dvou týdnech od aplikace může mít očkování vliv na vymizení příznaků postcovidu. Pokud zmizí dříve, jde spíše o placebo efekt. Teprve za dva týdny totiž obecně u většiny lidí nastoupají protilátky na dostatečnou úroveň,” říká Ruth Tachezy.
Podle imunologa Zdeňka Hela jsou současné vakcíny zaměřené především na to, aby zabránily infekci a rozvoji nemoci. Umí si však představit, že časem vzniknou speciální vakcíny, které budou řešit primárně postcovidový syndrom a budou zaměřeny na odstranění rezervoáru viru z organismu.
Foto: Shutterstock