Napadlo vás někdy, proč stojí nafta a benzín to co stojí? A kdo vlastně určuje cenu za litr pohonných hmot? Není to jenom vysoké DPH uvalené Českou republikou, o cenách se rozhoduje už v místě těžby. K velké nestabilitě trhu přispívá i zuřící ukrajinská válka. Evropa se správně rozhodla omezit závislost na ruských energiích, čehož samozřejmě využili ostatní producenti ropy, kteří zavětřili šanci na vlastní prospěch. Ať už ekonomický, nebo politický.
Největší producenti ropy si jdou po krku
Největším producentem ropných produktů je na prvním místě Saudská Arábie, následovaná Ruskem a Spojenými státy. Ještě v nedávné době byla největším dodavatelem ropy pro Českou republiku Ruská Federace. A přes všemožné sankce ruská ropa do Evropy proudit nepřestala. Uměle vyvolaná hysterie minulý rok vyšponovala ceny k neuvěřitelným hodnotám. Dnes je situace nesrovnatelně lepší a i když je nafta i benzín na cenách, které jsme dříve vídali jen na dálnicích, situace už není tak vyhrocená.
Velkým problém je konkurenční i politický boj mezi jednotlivými producenty ropy. Po omezení dovozu ruské ropy vzniklo vakuum na ropném trhu v Evropě. USA v reakci na krizi rozhodly o navýšení těžby ropa a její distribuce na evropský trh. Jenže USA jsou daleko a infrastruktura chybí. Podobné rozhodnutí navíc vyvolalo velkou nevoli mezi státy OPEC (sdružení zemí vyvážející ropu), které mají majoritní podíl na tvorbě ceny za barel ropy. Právě zde se totiž začíná tvořit cena pohonných hmot.
Cenu určuje hlavně OPEC a nafta nesmí být příliš levná
Hlavní klíč k levným pohonným hmotám drží právě státy OPEC. Ropa exportovaná z těchto zemí tvoří majoritní část ceny jakéhokoliv ropného produktu. Nafta a benzín tedy nemůže stát v EU 20 korun, protože to státy OPEC prostě nedovolí. Ropa je stále krví světové ekonomiky, čehož organizace držící 75% světových zásob ropy hojně využívá/zneužívá. Jejich cílem je tedy držet těžbu ropy na takových hodnotách, které přinesou co největší možný finanční, ale hlavně politický zisk.
Cenu ropy a potažmo tedy nafty a benzínu určuje i to, komu zrovna jdou tyto státy tzv. “na ruku”. V poslední době byl viditelný hlavně ruský vliv v této organizaci. Když v říjnu 2022 oznámilo OPEC (na popud Ruska) snížení těžby ropy, tvrdá reakce USA na sebe nenechala dlouho čekat. Podobné rozhodnutí by totiž mohlo mít kritický vliv na spojeneckou Evropu. Američané připomněli Saudské Arábii, čí Patrioty chrání nebe nad Rijádem proti íránským hrozbám, Venezuele nabídli zrušení některých embarg a Kuvajtu osvěžili, kdo je zachránil před Husajnem. To, společně s diskreditací Ruska a jeho ostudou na Ukrajině, pravděpodobně vedlo k tomu, že těžba ropy v prosinci opět stoupla a její cena klesla. Cenu nafty a benzínu tak na českých benzínkách ovlivňují hlavně vysoké politické hry tisíce kilometrů od nás.
Foto: Shutterstock, zdroj: Reuters, web.uta, autorský komentář
S jedním kusem toho moc nezmůžou🤣🤣🤣
Arabáši jsou vypočitávé amorální všeobecně obřezané zrůdy!!!!!!!!!!