Provozování obchodních řetězců je obecně považováno za velmi výdělečnou činnost, obzvlášť při dnešních maržích, na které doplácejí jak zákazníci, tak dodavatelé zboží. Zejména v minulém roce byly obchody s potravinami terčem drtivé kritiky za to, že zneužívají své pozice. Od dodavatelů chtějí odebírat co možná nejlevněji a zákazníkům prodávat co nejdráže. Ale i takový byznys nakonec nemusí vyjít.
Způsobili problémy
Dokazuje to aktuální krach společnosti Rosa Market, která stojí za provozováním stovek obchodů pod značkami Enapo a Pramen. Že jde o skutečně významného hráče na českém trhu, který sice možná není tak široce známý jako třeba Lidl nebo Penny, dokazuje i výše nesplaceného dluhu, který stihl nasekat, než ho dodavatelé služeb a zboží definitivně odřízli. Jde o 430 milionů korun.
V tomto oboru je pochopitelně zvykem odebírat zboží na fakturu, obzvlášť pokud máte takovou tržní sílu jako právě Rosa Market. To znamená, že vám dodavatelé poskytnou zboží, za které zaplatíte až později. Zvykem je přitom splatnost faktur neustále protahovat, přičemž v Česku není výjimkou platba ani po 60 dnech. Jenže v takový moment už může mít dodavatel u obchodníka spoustu nezaplaceného zboží. Když ten potom skutečně nezaplatí a vyhlásí krach, je to velký problém hlavně pro menší výrobce potravin, které to může dostat i do existenčních potíží.
Ačkoliv společnost provozuje spíše menších obchody, jako celek je rozhodně velmi významná. Celých 129 obchodů provozuje sama o sobě, další stovky potom franšízovým způsobem. O svou práci se musí strachovat nemalé množství zaměstnanců, kterých má firma 844.
Brutální ztráty
Jak vyplývá z insolvenčního návrhu, který Rosa Market podala sama na sebe, už v posledních letech probíhal boj o její záchranu, která se očividně nepovedla. Za předloňský rok společnost prodělala významných 275 milionů korun a ve ztrátovém hospodaření pokračovala dosud. Definitivně ji pak dorazila energetická krize a nárůst mezd.
Teď se hraje o to, jak to s firmou nakonec dopadne. Sama by ráda prošla reorganizací, kdy odhaduje, že tento postup by vedl k úhradě 50 % pohledávek. Je ale otázkou, nakolik je to realistické, když společnost dosud nenašla udržitelný model fungování. Stále je dosti pravděpodobné, že přinejmenším velká část těchto obchodů skončí.
Foto: Shutterstock
Vůbec mě neomrzí, že ENAPO skončí. Jejich prodejna je u nás v obci a má příšerně vysoké ceny, hodně lidí tam chodí, jen když něco zapomenou.
Doufám, že místo nich sem přijde někdo nový a lepší.
Stovky prodejen končí…. Bydlím v severních Čechách a nikde takový obchody vůbec nikde nejsou. Ty špíno novinářská, už by to chtělo vás dát k soudu
Jsou, nebo byly tyto obchody. Jeden byl třeba v Kozlovicích na Frýdecko Místecku. Ale to není důležité.
Tak to na trhu je. Někdo odchází a jiný ho nahradí.
Že Rosa Market strhla energetická krize,tomu bych verila.Ale určitě nekrachla kvůli růstu mezd,protože prodavačkam v jejich prodejnách platí pouze minimální mzdu.