Důchody jsou jedním z nejzásadnějších výdajů v rámci českého rozpočtu. Sice by měly fungovat samostatně uvnitř důchodového systému, jenže ten už nestačí, a tak se peníze čerpají jednoduše na dluh. Vzhledem k demografickému vývoji už je naprosto jasné, že na tom brzy budeme ještě podstatně hůře.
Už se to obrací
Je přitom paradoxní, že vůči této nepříjemné situaci stojí současný stav, kdy se důchodci mají nejlépe v historii a pobírají v průměru 21 tisíc korun za měsíc. To jsou přitom peníze, které si dnes nevydělá ani leckterý zaměstnanec, jelikož je třeba říct, že penze se vyplácejí rovnou v čistém vyjádření a už se z nich nic nesráží.
Už teď však víme, že do budoucna bude mnohem hůře. Připravuje se totiž důchodová reforma, jejímž cílem je důchody jednoduše snížit. Nepoznáte to nominálním vyjádření, které stále poroste, jako třeba letos a příští rok o 360 korun.
Hodně to však bude znát na poměru důchodů vůči reálným mzdám. Ten se má postupem času snižovat. Zatímco dnes je tento poměr naprosto rekordní, což znamená, že se důchodci mají nejlépe v dějinách, brzy se to začne obracet. Mezi roky 2026 a 2035, což je jakási první fáze reformy, se má reálný důchod snížit přibližně o 2000 Kč. Přesný vývoj je samozřejmě otázkou, ale pokud bychom brali, že by se penze měly navýšit o 12 tisíc korun, tak ony se navýší pouze o 10 tisíc.
“Vůbec se mi to nelíbí. Každý měsíc na výplatnici vidím, jak do důchodového pojištění odvádím 15 tisíc korun. Z toho přitom mají prospěch akorát tak současní důchodci. Já naopak pořád slyším, že se budu mít výrazně hůře. Takhle se to přeci nedá dělat,” říká pan Lubomír z Brna. “Tak ať mi ty peníze nechají, a já s nimi naložím podle svého. Jenže to by nešlo, že jo?“
Je to šlamastyka
Stojí za tím skutečnost, že se bude snižovat bonus za každý odpracovaný rok. Ten již nebude stanoven na 1,5 %, ale o něco níže. Postupem času by se potom koeficient měl nadále snižovat. A je třeba si uvědomit také to, že se bude omezovat a nakonec i rušit výchovné.
Čtěte také: Důchodci hradí poplatek za výplatu důchodu v hotovosti. Vyhnou se mu platbou na účet
Češi půjdou do důchodu rovněž výrazně později. Zatímco dnes je standardem věk 65 let, pokud máte náležitě odpracováno, brzy se to začne prodlužovat. Horní hranice přitom neexistuje. Bude se vycházet z toho, aby dle průměrné doby dožití každý v důchodu trávil přibližně 21 let. Podle propočtů tak lidé, kterým je dnes dvacet let, půjdou do penze v 70 letech a více.
Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, ČT24, ČSSZ
Vážený pane když jsem 43 let odváděl na sociální, zdravotní a daň z platu. To podle vás bych měl mít zdaněný důchod? To snad ne. Kolik dnes chodí na sociálku lidí kteří pořádně nepracovali? Za minulého režimu když nepracoval tak skončil kde ? Byl to příživník což dneska neexistuje ale peníze jim dáme!!!!!!. Kolik stojí ročně stát tyto nemakacenka. O tom ani slovo. Ale pořád píšete o důchodech. Chce se mě blejt velebnosti. Ještě maličkost kolik miliard stát vyplácí ročně církvím. Jak přišli k majetkům stačí se podívat co historie . Tečka.