Lidé, kteří obývají městské byty v Praze, dostali tento měsíc poprvé složenku s novou výší nájmu. A nebylo to pro ně příjemné čtení. V případě mnoha z nich se nájem zvedl skokově až na dvojnásobek původní činže. Nájemníci si stěžují, že vedení Prahy si pro svůj krok vybralo nejhorší možné období, tedy koronavirovou krizi, která je navzdory rozvolňování pro mnohé ekonomicky stále velmi citelná.
“Nájem se mi zvýšil o sto procent. Je to velké navýšení v krátkém čase,” uvedla pro Radiožurnál zdravotní sestra Petra, která obývá městský byt na Černém mostě. “Musíme víc počítat peníze v tomhle směru. Mám dcery studující, nevím, jaká bude situace do budoucna, i s ohledem na trh práce a další věci.“
Její nájem se zvýšil skutečně razantně. Dosud platila 66 korun za metr čtvereční a od května už musí hradit 132 korun. To je nejvyšší možná částka, kterou je možné v okrajových částech Prahy od nájemníků městských bytů žádat. Nové nájmy magistrát vypočítával i na základě příjmů nájemníků, kteří je museli úřadu doložit.
To však zdravotní sestru Petru velmi znevýhodnilo. Ve sledovaném období totiž získala covidové odměny pro zdravotníky, které dosahovaly značné výše. Jenže byly jednorázové, nicméně nová výše nájmu už je trvalá. Pokud by žena odměny nedostala, její nájem by byl nižší.
Nájemníkům městských bytů vadí také způsob, jakým s nimi úřad komunikoval. Popisuje ho další z nich Jan. Ten dostal od magistrátu dopis, ve kterém stálo, že musí podepsat dodatek k nájemní smlouvě, jinak mu přijde příkaz k vystěhování z bytu. Dopis se nicméně zdržel, a tak měl Jan s manželkou na podpis pouhý jeden den. Pak už by se mohl dostat do problémů.
Podle radního pro bydlení Adama Zábranského byla současná výše nájmů městských bytů neudržitelná. “Ten hlavní důvod, proč jsme to navyšovali, bylo, že výběr z nájemného nepostačuje na průběžnou údržbu bytového fondu a na větší investiční akce, které je potřeba u bytového fondu dělat, aby kvalita bydlení zůstávala pořád dostatečná. Navíc máme plány na novou bytovou výstavbu,” uvedl Zábranský.
Ten upozorňuje také na skutečnost, že nájmy se nezvyšovaly zdaleka všem. Výjimku mají senioři, hendikepovaní lidé nebo nízkopříjmové domácnosti. To jsou takové, ve kterých je pouze jeden člověk s příjmem do 18 tisíc korun, případně dvou až tříčlenná rodina s příjmem do 30 tisíc korun čistého.
Radní uznává, že načasování nebylo ideální, na druhou stranu kritizuje skutečnost, že se s nájmy nic nedělalo od roku 2005, což je vzhledem k vývoji trhu absurdní. Magistrát vlastní přibližně 7200 bytů, které pronajímá.
Foto: Shutterstock
A kdo se tomu diví?Prahu vedou ti,,dokonalí” piráti.Jen vodné a stočné se zvýšilo od května o 8Kč/m3.Vloni svoz odpadu o 65% a daň z nemovitosti rovnou o 100%.Letos zvýšili páni piráti ještě cenu záchytných parkovišť
na okraji Prahy z 20-ti korun/den na 120 Kč/den a zdražili jízdné v MHD.
Tuhle svoloč může volit pouze totální,nesvéprávný debil.No a to nájemné
je jejich poslední hřebík do rakve.Doufám,že jejich vedení na magistrátu brzo skončí.Pod jejich vedením je MHD katastrofa,průjezd městem katastrofa a daňová zátěž pro obyvatele další katastrofa.Jedině klacky a tu verbež z města vyhnat.
Nájemnici, přátelé. Stačí se spojit.Vznést oficiální protest a uvidíte co se začne dít.