Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler si opět nebral servítky a tvrdě zhodnotil způsob, jakým lidé používají roušky. Poukazoval tak především na nesmyslnost jejich povinného nošení, které se na některých místech od 1. září vrátí. Původně měly být povinné i v obchodech, školách a restauracích, ale tato místa nakonec dostala – možná jen dočasnou – výjimku.
Čtěte také: Vojtěch vycouval ze svých opatření. Ukázalo se, že nebyla promyšlená
Rouška z kapsy je zlo
Podle Šmuclera je ale jisté, že roušky neplní svůj účel, ba právě naopak – vzhledem k tomu, že je drtivá většina lidí používá nesprávně, mohou si ještě více uškodit, případně koronavirus snáze roznést po okolí. Roman Šmucler poukazuje především na běžnou praxi, kdy lidé vyndavají roušky z kapes a pak je tam opět bez jakékoliv ochrany vrací zpět. Obvykle také roušky nepoužívají jednorázově, jak by to mělo být, ale nosí je při sobě klidně několik dní a nasadí se je špinavé jen proto, aby splnili povinnost je na daném místě mít. Aktuálně je roušky povinné nosit ve zdravotnických zařízeních, například lékárnách, nemocnicích či ordinacích.
“Teorie a praxe roušek. Objel jsem země, kde je rouška povinná do restaurací, obchodů. Chudáka vyndat desetkrát denně z kapsy… Ta kapsa je plná svinstva. Když ji zapomenu, jsem šťasten za špinavou, týden starou, že ji najdu. Při jídle na stůl… Neviděl jsem nikoho, kdo by měl nové roušky u sebe, žádná dekontaminace podle předpisů. Prostě špínu na ruku nebo do kapsy, tašky. Naprostý hnus,” napsal Roman Šmucler tvrdě na svůj instagramový profil.
Pomohou jedině respirátory
Zároveň zkritizoval epidemiology a lidem z rizikových skupin poradil, aby používali respirátory. Ty jediné mají podle Šmuclera smysl. “Všichni rizikoví, noste respirátory, kdo chce, chraňte se! Neberme to jako politiku. Leč plošné nošení není z tohoto světa a epidemiologové z kanceláří nevnímají realitu,” uvedl prezident České stomatologické komory.
https://www.instagram.com/p/CEML55THHq9/
Roman Šmucler kritizuje nejrůznější opatření ministerstva zdravotnictví dlouhodobě. Zároveň nelibě nesl, když na počátku epidemie nebyl k dispozici žádný zdravotnický materiál, takže například zubaři, které zastupuje, museli pracovat s nevyhovujícími nebo dokonce žádnými pomůckami. Šmucler také několikrát poukázal na to, že se budeme muset s koronavirem naučit žít a nebýt z něj neustále vyplašení.
Foto: archiv Romana Šmuclera