Na krocích některých českých firem je jednoznačně patrné, že se to v České republice vůbec nevyvíjí dobrým směrem. Zatímco dříve jsme byli lokalitou, kam se stěhovala výroba za levnou a přitom poměrně kvalitní pracovní silou, dnes už společnosti míří zase o dům dál a tuzemská ekonomika bude muset projít složitou transformací.
Přestává to fungovat
Nejde nicméně jen o montovny, které sledují takřka výhradně zisk. Propouštění, respektive stěhování oznamují i tradičně české firmy, které tu dlouhodobě působily. Klidně desítky nebo dokonce stovky let. Nedávno jsme informovali například o velmi staré sklárně, která musela ukončit provoz, a to přitom přečkala takové krize, které se z dnešního pohledu jeví jako neřešitelné. Ukazuje to, že současný stav není vůbec ideální a vlekoucí se ekonomické problémy mohou položit celou řadu podnikatelů.
Určité problémy má také tradiční výrobce pian, společnost Petrof. Ta patřila tradičně k těm, kdo dbal na výrobu v České republice, jelikož odsud tyto klavíry pocházejí. Dále už to ale nejde. V tuzemsku jsou extrémně vysoké náklady za energie, pracovní sílu i materiály.
Dochází tedy k nevyhnutelnému. Část výroby Petrofu se stěhuje z České republiky do Indonésie. “Asijské konkurenci, která dokáže vyrábět podstatně levněji, už dokážeme jen stěží konkurovat. Zákazníci ale dál požadují piano v určité kvalitě a ceně,” uvedla ředitelka Zuzana Ceralová Petrofová v rozhovoru pro server E15.
Budou přibývat další
Výrobní náklady v Asii vyjdou firmu o polovinu levněji, což už je pořádný argument k tomu, aby svou domovskou základnu zredukovali. Stále tu určitá výroba pojede, a to především těch nejdražších kousků. Ale kdo ví, pokud se osvědčí přesun výroby, možná to tady zabalí zcela.
Čtěte také: To snad ne. Velká firma začíná vyhazovat ve velkém. Lidé už nejsou potřeba včetně Čechů
Podle odborníků nemusí jít zdaleka o jediný takový případ, o kterém v blízké budoucnosti uslyšíme. Nejrůznější země využívají příležitosti a lákají firmy právě na levné energie i zaměstnance. Podobnému vábení je skutečně těžké odolat.
Foto: Shutterstock
Fiala obětoval náš průmysl zájmům Bruselu, Ukrajiny a Německa. Vysoké ceny energií byly jen poslední ránou. Ceny energií v Rakousku, Slovensku, Maďarsku, Polsku atd. jsou násobně nižší. Naše inflace byla nejvyšší a náš HDP nejnižší v Evropě. Naopak Čína je v deflaci. Asijské staty vydělávají na levných Ruských surovinach a levné pracovní síle. Výroba s Evropy se rychle stěhuje do a Asie. Nedohánějí nás ty aktivistické Fialovi sankce?
Máme vládu zlodějů a podvodniku není se čemu divit všechno jde do kopru jenom lžou vymlouvat s na druhe sami kradou jak straky.Nici průmysl skolstvi zemedelstvi lékařství.Za všechno může vladaP.Fiali .Tito lidé by se měli že všeho zodpovídat.