Asi každý už pochopil, že počasí v letošním roce je poněkud jiné, než na co jsme zvyklí. Nejprve jsme tu měli mimořádně horké léto, kdy padal jeden teplotní rekord za druhým, na které potom navázaly měsíce září a říjen, jež přinesly teploty, na které jsme byli dříve právě v létě zvyklí. Asi nepamatujete rok, kdy by bylo možné se ještě v říjnu koupat, ovšem tentokrát se tak stalo.
Změny až do jara
Jedno o jednoznačné potvrzení skutečnosti, že letošní velmi silný jev El Niño se velmi silně dotýká také České republiky. Jak přitom informovalo Centrum pro předpověď počasí ve Spojených státech amerických, bude tomu tak i nadále. Příští měsíce budou tímto fenoménem výrazně ovlivněny, a to až někdy do května příštího roku.
Jsou tu přitom také modely některých soukromých firem, které si je nechaly vypracovat od slovutných meteorologů, podle kterých bude letošní zima v České republice mimořádně teplá. To může být dobře z energetického hlediska, protože by se nemusela opakovat loňská zima, kdy jsme se obávali, zda vystačí plyn a zda se nebude muset regulovat topení, ovšem z širšího hlediska, do kterého započteme i klimatickou změnu, to zrovna pozitivní zpráva není.
Může být velká zima
Pakliže by ale do celé věci výrazněji promluvilo El Niño, a to v podobě, v jaké se pro severní polokouli očekává, mohlo by to znamenat určité zvraty. Zima by byla nejprve poměrně mírná a spíše deštivá než sněhová, avšak později by přidala na grádech. Někdy v lednu a únoru bychom se tak mohli dočkat silně mrazivých teplot. Bude přitom také záležet na tom, jak se projeví polární vír a zda nakonec přeci jen nezkolabuje, jak někteří věští. To by pak znamenalo jednu z nejtužších zim za poslední roky.
Čtěte také: První výhled na letošní zimu. To snad ne, mají panovat mimořádně vysoké teploty
Aktuálně máme přitom v České republice spíše chladnější počasí. Opět se potvrdilo, že vývoj teplot není v poslední době kontinuálně, ale spíše dochází k větším zvratům. To ostatně také omezuje predikovatelnost počasí.
Foto: Shutterstock, zdroje: ECMWH, ČHMI