Pokud se snad někdo domníval, že situaci na globálních trzích s potravinami už je po delší době uklidněná a že se dodavatelské řetězce stabilizovaly, byl by na omylu. Ve skutečnosti nás v druhé polovině roku dost možná čeká další raketový růst cen nejrůznějších potravin. První vlaštovkou by mohla být rýže, které se na trhu nedostává, a tak rostou její ceny.
Zase se to pěkně sešlo
Vývoz této potraviny totiž s okamžitou platností zakázala Indie, která je přitom největším exportérem rýže. Zákaz vývozu se týká všech druhů bílé rýže s výjimkou jediné odrůdy, a tou je basmati. Důvodem k tomuto neobvyklému kroku je skutečnost, že je rýže na tamním trhu nedostatek a v důsledku toho rychle rostou její ceny. Ty se za poslední rok zvýšily o více než jedenáct procent, což je u této zásadní potraviny pro tamní domácnosti opravdu hodně.
Nedostatek rýže v Indii způsobila špatná úroda v důsledku silných dešťů. Podle analytiků to bude mít skutečně závažný dopad, a to dost možná nejen na samotnou cenu rýže, ale svést se s tím mohou i další potraviny, jak upozorňuje agentura Reuters.
Situace přitom není zrovna příhodná. Svět totiž znovu řeší otázku pšenice, protože Rusko vypovědělo takzvané obilné dohody, které umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských plodin z přístavů. Na tuto zprávu přitom trhy reagovaly okamžitým nárůstem ceny pšenice. Podle deníku The Guardian to může vyvolat krizi.
Může to otřást trhem
Několik podobných zpráv může trhy s potravinami doslova otřást. Obchodníci to opět mohou využít k významnému navyšování cen. Krok Indie je třeba vidět v kontextu toho, že její export tvoří 40 % celosvětového vývozu rýže. Dodávky rýže basmati oblíbené v Evropě jsou sice zatím zachovány, ovšem otřesy mohou zažít v asijských a afrických zemích, kam se vyvážejí převážně jiné druhy bílé rýže.
Jde navíc o jednoznačný příklad protekcionistického chování státu, který se snaží ochránit ceny pro vlastní obyvatelstvo. To je ovšem v globalizovaném světě nebezpečné, protože jiné státy se takto mohou zachovat se svými vývozními artikly, což by spustilo v podstatě plošnou vlnu zdražování potravin.
Foto: Shutterstock
Rusko stoplo obilné dohody. Ale proč, to se tady nedozvíte. Západní politici a mediální mainstream se k vůli odstoupení Ruska z obilné dohody můžou v jeho kritice přetrhnout, ale už nám neřeknou, že křivácký západ ten obilný koridor zneužíval k pašování zbraní kyjevské fašistické juntě. Na palubách lodí mělo být jen obilí a ne zbraně, včetně americké kazetové munice.
To.mi trhá teda žíly 😂😅 rýží vůbec nejím, nesnáším ji.. ať si ji nechají