Vždycky, když si myslíme, že už toho o pravěku a vývoji člověka víme opravdu hodně, vyjde na světlo světa nějaká nová prehistorická památka, která naše uvažování zvrátí. Jednou z nich je i Rámův most, který propojoval Indii se Srí Lankou.
Přírodní úkaz, nebo dílo člověka?
Existují dvě teorie, které vysvětlují, co přesně se pod hladinou moře u indického pobřeží nachází. Jedna z nich tvrdí, že jde o pouhý přírodní úkaz – shluk korálových útesů a mělčin – který náhodou připomíná most dlouhý 48 kilometrů.
Další teorie však říká, že jde o dílo pravěkých lidí, respektive jejich předků. Pokud by tomu tak bylo, jednalo by se o naprosto přelomový poznatek, neboť most je velmi starý. V některých zdrojích se dokonce dočteme, že by mohl vzniknout i před více než milionem let.
Proč Rámův most?
Podmořské cestě se říká Rámův most, neboť podle některých – především hinduistických – teorií se o jeho vzniku vypráví ve starých indických eposech psaných sánskrtem. Existuje totiž mýtus, v němž Ráma pronásledoval svého nepřítele, který mu utekl přes moře, a tak nechá Ráma svou opičí armádu vystavět most, přes který pak může přejít suchou nohou.
Někdy se mostu také říká Adamův – s odkazem na biblického prvního člověka.
Přejít moře suchou nohou
Legendy jsou jedna věc, ale my si dnes můžeme být jistí, že v určitých časových úsecích v minulosti se po tomto „mostě“ skutečně dalo přejít suchou nohou. Některé prameny dokonce uvádějí, že to bylo možné ještě v 15. století.
V předchozích tisíciletích se hladiny moří a oceánů výrazně pohybovaly a umožňovaly či naopak znemožňovaly masovou migraci mezi kontinenty. Navíc zde máme i mýtus o velké povodni, který je společný všem světovým kulturám a který jasně naznačuje, že v minulosti docházelo k zvedání hladin moří, stejně jako k jejich opadnutí.
Je tedy více než pravděpodobné, že v dobách nízké hladiny mohli lidé po této téměř 50 kilometrů dlouhé trase bez problémů chodit.
Vystavěli lidští předci Rámův most?
Přestože většina vědců se domnívá, že Rámův most je pouhým přírodním úkazem, stále se objevují nadšenci hledající důkazy, že jde o dílo člověka či jeho inteligentního předka. Jestli se jim podaří takový důkaz najít, to je otázka na budoucnost.
Foto: Shutterstock, zdroj: India Times
Pro mně, to není nic nového, tohle sem četl už před několika lety.
Ti rádobyvědcí, kteří se opájejí myšlenkou, že Rámův most vybudovali lidé, by si měli uvědomit zásadní věc. Pokud by jej vybudovali lidé (či hominidé), nikdy by se v bájích nepsalo či ústně nepředávalo, že jej vybudovala opičí armáda.
O tom silně pochybuji,že to vybudovasli lidé!!!!!!Spíš je to přírodní úkaz!!!!!!!!