To, že pohyb Měsíce ovlivňuje hladiny vody zde na Zemi v podobě přílivu a odlivu, je známý fakt. Vše je vyvoláno gravitačním působením Měsíce. To, jak se Měsíc pohybuje, ovlivňuje hladiny moře, nicméně přílišné výkyvy nikdy nespustí obávané záplavy.
Vznik povodní, stejně tak jejich stupeň a délka trvání, závisí na řadě odlišných faktorů. Naprostá většina povodní je způsobena vydatným deštěm a srážkami, v případech tání většího množství sněhu, se může jednat o neobvyklé situace jako je protržení vodních hrází a přehrad. Voda, která stéká do vodních koryt nestačí nahromaděné množství pobírat, nestačí odtékat a začne se přelévat.
Souběh více prvků
Jeden z důsledků klimatických změn je stoupání hladiny moře. Tyto klimatické změny pro lidstvo nepředstavují zcela pozitivní prognózy. Kromě toho, že se v rámci měsíčních cyklů zesiluje příliv a odliv, ještě působící klimatické změny se stoupající hladinou moře znamenají vyšší pravděpodobnost záplav.
Podložený výzkum
V roce 2021 byla časopisem Nature Climate Change publikována studie, věnovaná této problematice. Následující desetiletí by se měly očekávat změny postavení Měsíce, a to proti Slunci i Zemi a zároveň měnit úhly své oběžné dráhy. To znamená, že se bude rapidně zvyšovat hladina moře. A s nárůstem hladiny hrozí velké nebezpečí přílivových záplav. Postihnuty by měly být především země u Atlantiku a obestírající Mexický záliv.
Prognózy zde však nekončí. Kromě vyjmenovaných oblastí by se v průběhu dalších desetiletí měly mít na pozoru i další pobřežní části světa. Co představuje další kritický bod, tak je tání ledu na pevninách. S každým táním se zvyšuje možná změna na hladiny přílivu a odlivu.
Autoři výzkumu se snaží varovat nejen pobřežní státy, ale i celý svět. Začátek nového desetiletí se má nést ve znamení drastického nárůstu povodní, které mohou vygradovat až na každodenní bázi.
Foto: Shutterstock, zdroj: NASA, npr, News.UN, Nature