V České republice už je možné opravdu leccos. Jak jinak si totiž vysvětlit, že se ozvala francouzská společnost Michelin, která hodnotí restaurace po celém světě, a začal požadovat peníze od státu za to, že v tuzemsku bude podniky hodnotit i nadále. Pokud by stát nevysolil kolem deseti milionů korun ročně, potom už by se místní podniky v průvodci už neobjevovaly.
Má to ještě smysl?
To by sice na jednu stranu bylo nepříjemné, ale asi bychom to přežili. Ostatně, v Česku tohoto průvodce používá jen málokdo a i jeho přínos z hlediska turistiky je přinejmenším diskutabilní. Dnes jsou na internetu desítky různých stránek, kde je možné najít recenze od profesionálů i obyčejných hostů, tak proč se řídit zrovna podle nějakého Michelinu, i když má velkou tradici?
Je ovšem otázkou, zda má takovýto průvodce ještě smysl, když se sám neuživí ze zájmu těch, kdo o něj stojí, a musí o příspěvky žebrat u samotných států, respektive restaurací. Byly to totiž v Česku právě ony, kdo se jako první ozval, že je nutné tyto peníze zaplatit, protože jinak by to pro mnoho podniků znamenalo potíže.
Objevil se otevřený dopis, ve kterém tito známí restauratéři v čele se Zdeňkem Pohlreichem popisovali, jak je důležité, aby se tuzemské restaurace v Michelinu objevovaly. Asi nepřekvapí, že jsou to právě tyto restaurace, které se v průvodci objevovaly a z této situace těžily. Málo se totiž ví, že ačkoliv průvodce v Česku udělil hvězdičku pouze dvěma restauracím, ve skutečnosti zmiňuje mnohem více podniků.
Bez Michelinu by prý z České republiky zmizela gastronomická turistika. To je ale velkou otázkou. Restaurace v průvodci totiž často pouze zneužijí příznivé restaurace a poté, co jsou uvedeny, navýší své ceny klidně na dvojnásobek až trojnásobek. To mimochodem vede k tomu, že už se tady nenajedí místní.
Lidé si utahují opasky
Ačkoliv ekonomové před podporou Michelinu varovali, protože by si takhle mohla peníze od státu nárokovat prakticky jakákoliv soukromá společnost, stát se zcela nepochopitelně rozhodl uhradit 51 milionů korun za pět let pokrývání tuzemské gastronomické scény.
Například podle ekonoma Lukáše Kovandy je to naprosto nešťastné. Jde mimochodem o velmi špatný signál v době, kdy stát musí šetřit a lidem je neustále opakováno, jak si musí utáhnout opasky. V tomto případě se ale utrácí peníze daňových poplatníků za naprostou zbytečnost, která běžnému člověku nic nepřinese a vyhoví pouze požadavkům několika málo restaurací.
Mnohem lepším řešením by bylo, kdyby si restaurace zřídily nějakou nadaci, v rámci té si mezi sebou vybrali dostatečnou částku a tu potom Michelinu poslali. Pochopitelně by pak bylo možné se ptát, nakolik je tento průvodce nezávislý, avšak pokud má tyto nároky, musí se to zkrátka při jeho hodnoceních zohlednit.
Foto: Shutterstock
Naše miliony letí do kanálu!
My z našich daní jsme zaplatili podnikatelům v gastronomii, jako je Pohlreich a spol., aby turisté, kteří k nám přijedou, našli do jejich drahých restaurací cestu. Našinec se do nich nedostane, protože na tak drahé jídlo nemá. Jak mohla vláda dát k tomu souhlas! To se jim rozhazují peníze daňových poplatnįků. Hanba. Pohlreicha byste už v televizi neměli vůbec ukazovat a jeho pořady zrušit. Je vulgární, za každým třetįm slovem má vole ..vole! V restauracích, kam se vetře, dokáže každého jen urazit.
Jasné je to že státního rozpočtu, ale právě takový podnikatel, který má fungující byznys a zaměstnává řadu lidí v síti restaurací, do toho rozpočtu dává na daních a odvodech více, než běžný občan! Pak tu máme oligarchy typu pana Babiše, kterého by rádi volili dnešní nespokojení občané se současným stavem věcí, který dekádu dostával dotace od státu ve výši desítek miliard ročně. Ale tenhle článek řeší 51 milionů na 5 let? Úsměvné a žalostné!
Jo je to prase už ho nedávejte do televize je to nechutar