Česká republika se začíná potýkat s problémem, před kterým před pár měsíci varovali prozíraví odborníci, ale nikdo ho příliš nechtěl řešit. Zájem o očkování proti koronaviru rychle opadá a nastává chvíle, kdy bude k dispozici více vakcín než zájemců o ně. Také proto se rychle snižuje věková hranice pro registraci k očkování, kdy už za pár týdnů by měl mít možnost objednat se každý Čech starší 16 let. Už dnes přitom některá místa hlásí, že jim vakcíny zbývají. Bude jich přitom stále přibývat, protože do České republiky míří rekordní dodávky očkovacích látek.
“Očkování nechci, ale budu muset.”
“Popravdě pořád nevím, jak se k tomu postavit. O vakcínu vyloženě zájem nemám, ale zároveň vidím, že bez ní bude život asi docela složitý,” řekl pro Mix24.cz jednačtyřicetiletý Radek. “Vím, že to nemusí působit racionálně, ale trochu se bojím, co ty nové vakcíny udělají z dlouhodobého hlediska.”
Osmatřicetiletá Klára se očkovat chce nechat, ale nikoliv proto, že by se bála koronaviru. “Je to postavené tak, že člověk bez očkování jen těžko bude využívat různé služby a taky bude mít komplikovanější cestování, a toho já se nechci vzdát,” vysvětluje svůj pohled žena.
Podobně ambivalentní pohled na očkování má přitom velká část oslovených třicátníků a čtyřicátníků, pro které by se očkování mělo již brzy otevřít. I v této věkové skupině se pravděpodobně potvrdí jednoznačně viditelný trend: čím mladší věková kohorta, tím menší zájem o očkování. I to je důvodem, proč se teď věkové skupiny otevírají rychlým tempem. Z každé nově zpřístupněné totiž přichází méně a méně zájemců.
Příslib cestování
“Obávám se toho. Zájem by se tak měl zvednout vysvětlováním, motivací, například slibem, že lidé budou moci cestovat,” uvedl pro server Lidovky.cz Petr Smejkal z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), jejímiž radami se řídí ministerstvo zdravotnictví.
Jeho slova jsou poměrně klíčová. Je totiž velkou otázkou, zda mladší ročníky dokáže přesvědčit emotivní televizní kampaň, která je k očkování přemlouvá. Menší část možná ano, ale ta významnější, která je nutná pro nastolení kolektivní imunity, zřejmě uslyší až na tvrdší formu motivace.
Stát se snaží prezentovat výhody pro očkované jako benefit, ale občané v nich naopak vidí negativní motivaci. Tedy: když se nenecháte očkovat, nebudete moct k holiči, do hospody nebo do ciziny. Takto explicitně to sice nikdo neříká a očkování lze zatím suplovat negativními testy, jenže málokdo se bude chtít neustále testovat a naopak se bude chtít vrátit k normálnímu životu.
Izraelský vzor
“Je to přesně to, čeho jsem se bál. Vláda sice říkala, že do očkování nikoho nutit nebude a rozhodně tu nebude nějaké zvýhodňování těch, co se očkovat nedají. Jenže přesně to se teď děje. A mám pocit, že už to nikomu nevadí,” míní pětatřicetiletý Jiří, který už navíc covid prodělal. Je to ale více než tři měsíce, a tak je na něj pohlíženo jako na každého jiného, přestože podle svých slov “má stále protilátky”.
Česká republika přitom v tomto postupu není osamocena, ba právě naopak. Podle takzvaného izraelského vzoru, který jako první zavedl výhody pro očkované, totiž chce jet drtivá většina Evropy. Ačkoliv to nikdo nepřizná, jedním z hlavních důvodů je právě tlak na co nejrychlejší proočkování kritické masy populace. V rámci Evropské unie potom vzniká covidpas, který by měl usnadnit cestování již v tomto létě. Kdo si vakcínu aplikovat nenechá, bude muset stále absolvovat otravné testy.
Přirozená motivace k očkování přitom polevuje. Zatímco na vrcholu poslední vlny, kdy se lidé už začínali bát, aby vůbec v případě potřeby dostali lůžko v nemocnici, byla ochota nechat se očkovat poměrně vysoká, současná “pohoda” a relativně nízká čísla nechávají na hrozbu koronaviru zapomenout.
Foto: Shutterstock