Počet koupelí, sprchování a mytí těla i vlasů závisí na tom, jakou máme pleť, pokožku a vlasy, ale také jak velkou máme fyzickou aktivitu a v jak prašném prostředí se pohybujeme. Jak se správně koupat či sprchovat?
Častá sprcha naruší ochranu před infekcemi
Přehnaným mytím, sprchováním a koupáním si způsobujeme odmaštění kůže, zbavujeme povrch pokožky ochranného filmu, který chrání podkožní buňky. Ty nás ale chrání před vniknutím infekce, virů a bakterií do těla. Kůže se rychleji vysušuje, loupe a vznikají kožní onemocnění, jako třeba ekzémy. Podle odborníků stačí sprcha 1x až 2x týdně, kdyžpravidelně používáte bidet. Pokud ho nemáte, vybavte toaletu výsuvnou sprchou, nebo si častěji myjte jen intimní partie.
Na každou partii jiná očista
Navíc bychom měli věnovat hygieně na různých partiích těla vždy jinou péči. Ruce si umyjte, ještě než půjdete do sprchy. Pokud se potřebujete sprchovat častěji, nepoužívejte mycí prostředky na celé tělo. Důkladně omyjte sprchovým gelem či mýdlem s přírodním složením nohy, ať zamezíte zápachu a plísním a podpaží, ať odstraníte pach. Na intimní partie použijte vždy speciální prostředky na intimní hygienu. Mají jiné pH a předejdete potížím.
Typ vaší pokožky
Pokud je vaše pokožka citlivá, používejte jen přírodní mýdla, šampony i pěnu bez chemikálií. Pokud máte lupenku či atopický ekzém, koupele nahraďte sprchou. Pokud chcete šetřit vodou, opláchněte tělo, zastavte sprchu, namydlete se a umyjte a pak zase tělo vodou spláchněte. Teplá voda slouží pro uvolnění svalů a vyčistění pórů kůže. Pokud sprchování zakončí studená voda, zamezíte vzniku křečových žil, podpoříte krevní oběh i svůj imunitní systém v rámci otužování.
Pozor na horkou vodu
Sprchování příliš horkou vodou pokožce neprospívá a nadměrně rozšiřuje póry, a pokud trpíte vyšším krevním tlakem nebo srdečně-cévním onemocněním, můžete si způsobit nevolnosti, v horším případě dokonce mdloby. Voda by měla mít kolem 32 °C. Žínky nepoužívejte na mytí intimních partií. Před sprchou je nejprve properte ve vodě, jinak se v nich mohou množit mikroorganismy, bakterie a plísně.
Foto: Freepik