Před 42 000 lety mohla vzniknout živelná pohroma zvaná kataklyzma, která kromě neandertálců vyhubila i australskou megafaunu. Změnu magnetických pólů Země podle odborníků posílila i změna solární aktivity.
Vyhubení neandrtálců před tisíci lety
Portál The Guardian informuje o tom, že před 42 000 lety došlo k výraznému poklesu solární aktivity a společně s přepólováním magnetických pólů Země to mohlo způsobit vyhubení megafauny i neandertálců. Magnetické pole Země působí jako ochranný štít proti kosmickému záření. V době, kdy dochází k přepólování, je ale ochranná funkce magnetického pole výrazně oslabena.
Exkurze Laschamp
Geomagentická událost je známá pod názvem exkurze Laschamp a trvala více než 1 000 let. Během výzkumů se nepodařilo najít jasné důkazy pro to, že by událost ovlivnila život na Zemi. Nyní se ale vědci domnívají, že nízká solární aktivita společně s přepólováním mohli k výrazným změnám přispět. Podle studie publikované v časopise Science Mag si tehdejší obyvatelé Země mysleli, že nastal konec světa.
Adamse jev
Období před 42 000 lety vědci pojmenovali jako Adamse jev podle autora Stopařova průvodce galaxii Douglase Adamse. Díky radiokarbonové analýze prstenců ze stromů kauri – damaroň jižní na Novém Zélandu, starších než 42 000 let, vědci vysledovali změny v atmosféře i ovlivňování života na Zemi vesmírným zářením.
Testování změny klimatu
Vědci poznatky porovnali s informacemi z analýz stromů, ledovců a jezer, které v průběhu let shromáždili výzkumníci celého světa. Vytvořili model a otestovali, jak by svět vypadal, kdyby se solární aktivita snížila a magnetické pole Země by zcela zmizelo. Událost tehdy mohla zapříčinit výrazné změny klimatu, elektrické bouře a barevnou záři. Podle vědců se značně zvětšila ledová pokrývka a ubyla megafauny.
Okrová barva jako ochrana
Červené otisky dlaní v jeskyních naznačují, že se neandrtálci červenou okrou chránili před ultrafialovým zářením. V jeskyních se ukrývali před nepříznivými podmínkami. Museli více bojovat o zdroje obživy, což mohlo vést z jejich vyhubení. Za posledních 170 let se magnetické pole Země oslabilo o 9 %. Možná dojde k podobné události, jako před tisíci lety. Změny a následky však podle vědců nebudou tak extrémní a zmizení magnetického pole se není třeba obávat.
Foto: Shutterstock