Opravdu velká rána pro celý evropský turistický průmysl přichází velmi nečekaně, a to z Německa. Tam totiž krachuje jedna z největších cestovních kanceláří na kontinentu, se kterou mají ve zvyku ve velkém cestovat i Češi. Zejména ti, kteří si pořizují zájezdy přes německé cestovní kanceláře, což je v posledních letech mimořádně oblíbené.
Nikdo to nečekal
Jde o cestovní kancelář FTI, která je třetím největším tour operátorem v celé Evropě a představuje skutečně obrovský moloch. Zaměstnává celých 11 tisíc lidí, kteří budou pochopitelně propuštěni. Ještě větším problémem jsou však stovky tisíc až miliony klientů, kteří si u této cestovky pořídili dovolenou.
“Největší prioritou FTI Group je momentálně podpora cestujících, kteří jsou insolvencí firmy zasaženi. K této příležitosti byla zřízena speciální webová stránka a také telefonní linka,” uvádí společnost ve svém prohlášení. Ta však byla hodinu po zveřejnění bankrotu nedostupná.
Cestovní kancelář FTI má momentálně velké množství klientů na dovolených. Aktuálně se pracuje na tom, aby tyto pobyty byly dokončeny dle plánu, ale je velmi obtížné říct, zda se to povede zajistit. Je docela možné, že pro mnoho lidí skončí dovolená předčasně, jelikož se budou muset vrátit těmi lety, které budou pro bezprizorní klienty vypraveny.
Není zcela jasné, za jakých podmínek měla cestovka uzavřené smlouvy s hotely. Je docela možné, že jim platí až se zpožděním, což by ale znamenalo, že platby již neodejdou a hotely mohou klienty vystěhovat.
Nikam už se nepojede
Dobrou zprávou je to, že cestovní kancelář je pojištěna u Německého fondu cestovního pojištění. Jisté je to, že nadcházející cesty jsou zrušeny. “Ještě nezapočaté cesty nebudou od 4. června prováděny, případně jen částečně,” uvádí cestovní kancelář.
Někteří Češi se mohou dostat do problémů, jelikož krach cestovní kanceláře bude vyžadovat určitou komunikaci v cizím jazyce s delegáty či zástupci pojišťovny. Tady se může ukázat, že cestování s německou kanceláří nemusí být zase tak výhodné jak se zdá.
Čtěte také: Skromná dovolená v Chorvatsku stojí 200 tisíc korun. Třikrát dražší než Turecko, letos už to přehnali
Úpadek cestovní kanceláře přichází poté, co jí stát odmítl poskytnout finanční podporu. Šlo by už o druhou záchrannou operaci FTI. Před pár lety totiž získala podporu ve výši 600 milionů euro, ze které však byla splacena jen malá suma. Zbytek půjde na vrub daňových poplatníků.
Foto: Shutterstock