Globální oteplování do této chvíle vědci považovali za hlavního viníka tání ledovců. Ovšem nyní je jasno, že v tom není samo. Pod povrchem Antarktidy se totiž také nalézá mohutná zásobárna geotermálního tepla. Odhalila ji radarová technologie PolarGAP.
Dochází k narušení ekosystémů
Nejenom v odborných kruzích se o tání ledovců diskutuje už dlouhou dobu. Bohužel k jejich úbytku nyní dochází velmi rychlým tempem. V porovnání se situací panující v 90. letech 20. století teď ubývá o 57 % více ledu. To s sebou přináší celou řadu negativních jevů. Vzestup hladiny moří, které se během nedávných 30ti let zvedly průměrně o 3,5 cm, způsobuje záplavy a erozi pobřežní půdy. Míchání sladké a slané vody narušuje oceánský ekosystém. Změny teploty vedou k úhynu rostlin a živočichů. A co víc, přesuny mas vody mají dokonce vliv i na zemskou osu. Tání napomáhá jak stoupající teplota vzduchu, tak i skutečnost, že se ledovce stále více přesouvají do oceánu.
Pod ledem se nachází hořák
Vědci ale nedávno odhalili další zdroj tepla. Radar PolarGAP se dokáže podívat do hloubky do struktury ledu. Podařilo se mu odkrýt zdroje tepla pod Antarktidou, které zahřívají ledovcové komplexy zespodu. Odtokem teplé vody se následně ohřívají další části ledovců. Tento proces může v budoucnosti dále urychlit tání. Antarktická oblast kvůli tomu silněji pocítí vliv změn klimatu. Vědcům přinesl objev tepelných zdrojů velké překvapení, protože dosud předpokládali, že tento kontinent se zrodil ze studených skal, které ledovou vrstvu prakticky nijak neovlivnily. Seismometry umístěné v Antarktidě pomocí záznamů dalekých zemětřesení napověděly, že se cca 100 km pod povrchem nalézají celé řeky žhavého magmatu. Vypadá to, jakoby někdo pod led umístit obrovský hořák a zapálil ho. Teď vědci chtějí předpovědět, jak velký vliv bude mít tento tepelný zdroj vliv na ztráty ledovce.
Foto: Shutterstock, zdroj: Nature, Sciencealert, BritishAntarcticSurvey, ScienceDaily
To jsou takové informace, které nelze ověřit. Odnaučil jsem se příjímat tyto infa vírou, jakože je to nějaký reál. Může být a nemusí. Chce to být rezervovaný. Novináři nejsou vždy OK a tak……
Už akademik Vernadský upozornil na vliv rozpadového tepla radioaktivních izotopů, které se hromadí v hlubinách zemské kůry a vede ke vzniku magmatických krbů a následně sopečné činnosti. U té Antarktidy je to asi trochu potencováno “kožichem” kilometrových vrstev ledu (coby izolace). Je docela možné, že oteplování v posledních desetiletích (které se však podle nezávislých měření a dalších zdrojů už zastavilo a dokonce se vrací zpět) může mít tento zdroj (svědčí pro to narůstající aktivity supervulkánů typu Yellowstone).
Kdo se chce dozvědět víc a přístupnou formou, doporučuji román Františka Běhounka “Akce L”, konkrétně kapitolu “Stroj času”. Je to SF román z doby, kdy “vědci cestovali ke hvězdám, (nebo alespoň planetám) a vzájemně se poučovali o věcech, které by měl znát každý bystřejší absolvent deváté třídy ZŠ” (jak kdysi charakterizoval tento styl pan O. Neff). A akademik F. Běhounek byl na tyhle věci vysoce kompetentní osobou.
Tyto informace pro mně nejsou žádným překvapením, protože na Zemi jako planetě vzhledem k globalní tektonice není místo, které by aspon z části nebylo seismicky či vulkanicky aktivní!!!!!!!!§