Nedávno představený dotační program určený pro rekonstrukce a renovace rodinných domů v České republice je pod stále větší kritikou. Ukazuje se totiž, že program s eufemistickým názvem “Oprav dům po babičce” je všechno, jen ne pomocí pro ty nejpotřebnější, kteří by s nákladnými rekonstrukcemi v zájmu zvýšení energetické úspornosti, skutečně potřebovali podporu.
Peníze vyletí komínem
Naopak se zdá, jakoby tato dotace byla určena naopak pro ty nejbohatší, případně alespoň velmi dobře zajištěné domácnosti. Ty mají teď doslova na dosah ruky milion korun, o který se jim sníží cena rekonstrukce domu, kterou by pravděpodobně stejně dříve či později provedli, a navíc by na ni bez problému měli z vlastních zdrojů.
Je přitom velkou otázkou, proč mají všichni daňoví poplatníci podporovat pár desítek tisíc těch, kteří jsou svého druhu šťastlivci a mají vlastní nemovitost. Pokud někdo bydlí například v nájmu, může se právoplatně ptát, proč se z jeho daní podporují rekonstrukce soukromých rodinných domů, zatímco jemu se pouze zvyšují náklady na nájemné i energie.
Když měl ministr životního prostředí v rozhovoru pro server idnes.cz zdůvodnit, proč tato dotace není lépe cílená na ty nejpotřebnější a proč každá domácnost může čerpat velký balík peněz, i když to vlastně nepotřebuje, vypadlo z něj pouze něco ve smyslu toho, že přeci nebudou lidem zkoumat příjmy.
Proč tak štědře?
Pak je ale otázkou, proč ne? Vždyť zkoumání majetkových a finančních poměrů je předmětem většiny dávek a podpor. A to zdaleka nejde o tak velké peníze, navíc vyplacené jednorázově a nevratně, jako v tomto případě.
Vždyť v podmínkách programu je jasně napsáno, že je možné dotaci čerpat pro rodinné domy až do 350 metrů čtverečních. Není i tento limit posazen poněkud vysoko? Kdo vlastní takto obrovské vily? O moc větších domů už v Česku nenajdeme. Zajímavá je také skutečnost, že program aktuálně není omezen na jednu nemovitost na žadatele. Pokud tak někdo má například tři rodinné domy, může dostat klidně tři miliony korun.
Foto: Shutterstock