V minulých desítkách let jsme si zvykli na to, že pokud pro něco jdete do obchodu, tak to tam také najdete, a to v nejrůznějších formách a obvykle za rozumnou cenu. Jednoduše došlo ke komoditizaci potravin, ze kterých se stal nepřetržitě dostupný produkt, ať se děje, co se děje. Tak tomu ale v historii nebylo a je docela možné, že si to zanedlouho zase vyzkoušíme.
Všichni chtějí čokoládu
Svět totiž začíná v případě některých potravin narážet na své hranice, ať už jde o možnosti úrody nebo naopak poptávky. Nedávno jsme upozorňovali na možný nedostatek rýže poté, co Indie coby největší vývozce zastavila export této důležité potraviny. V některých oblastech světa už s tím mají velké problémy. Rýže se nedostává, případně její cena mnohonásobně narostla.
Výhledově tu přitom můžeme mít podobné trable s další oblíbenou potravinou, a tou je čokoláda. Její cena rostla už v minulém roce a letos v růstu pokračuje. “V Evropě stoupla cena kakaového másla o 70 procent od počátku roku. Na tabulku čokolády to znamená růst nákladů o jednatřicet procent. To samé se přitom stalo v Americe i Asii,” uvádí server ZME Science ve svém rozboru toho, proč by kakaa, respektive čokolády již poměrně brzy mohl být nedostatek. Například jeden z největších výrobců čokolády, švýcarská společnost Barry Callebaut Group, varuje před možným nedostatkem kakaa v blízké době.
Proč se něco takového děje, a to zrovna u potraviny, která ve svých obvyklých formách není vnímána jako příliš zdravá a dle nejrůznějších trendů by se z její konzumace mělo spíše upouštět? Lidé po celém světě to totiž vidí jinak a poptávka po čokoládě obrovským způsobem roste. Ve velkém už ji nekonzumují pouze Evropané a Severoameričané, kde se dříve prodalo nejvíce čokolády. Obrovskou oblibu si tato pochoutka totiž v posledních letech získala i v Latinské Americe a Asii, kde spotřeba roste o desítky procent ročně.
Chystá se zvyšování cen
Produkce však tuto vysokou poptávku nestíhá uspokojovat. Ba právě naopak, úrodě se v poslední době příliš nedaří. Západní Afrika, která je hlavním producentem kakaa, totiž čelí nebývalým klimatickým výzvám. Příliš nepomáhají ani nepokoje, které se teď v tamních státech projevují. Obavy panují také z jevu El Niňo, který teď bude velmi silný a mohl by úrodu dále poškodit.
Aby toho nebylo málo, zdražují i další suroviny potřebné pro výrobu čokolády, například cukr. A do toho se blíží hlavní sezóna, kdy se čokolády zkonzumuje tradičně nejvíce, a to jsou Vánoce. Oblíbení výrobci čokolád však mají prázdné sklady už teď. Proto se ve velkém chystají navyšovat ceny a do toho ještě zmenšovat balení. Mnozí se tak raději čokoládou předzásobují už teď, což však může celý problém ještě zhoršit.
Foto: Shutterstock
Máte na mysli tu cukrovou hmotu z palmového tuku? Kakaové boby to nevidělo, ani z rychlíku?
Tohle se nekupuje u nás, tak 10 let. Kvalitní čokoládu bych v řetězcích nehledal, byť by tam bylo napsáno na obalu, že je 100%
Navíc spojitost s Vánocemi. S tou masovou hysterií konzumu. Front, strkanic, děsivých, finančních nákladů na které si rozumově méně vybavení berou úvěry. Hypnóza zběsilého nakupování, kdy od Října již, přes hnojomety různých palců můžete Vy i Vaše děti absorbovat co je pro koupení letos to nej a trendy. Pak se někteří podusí kostičkou z blátivého a smrdutého kapra za 500,nebo ho odváží erzeta v lepším případě s žlučníkovým záchvatem a v tom horším s infarktem či mrtvicí z přežrání nekvalitním bordelem, ale hlavně, že se stůl prohýbá. Trochu pohádek z éry socíku i nějakých moderních, genderových třeba a Štědrý den je pryč.
To není koncept Vánoc všech samozřejmě, ale mnohých. A argument, že se to dělá hlavně kvůli dětem je zcestný a falešný. Právě, že kvůli nim je doma třeba věci narovnávat a učit je jiným hodnotám, než z nich vychovat stejně hloupé konzumenty co budou tento model opakovat a učit to zase své děti. Začarovaný kruh.
Znám jednoho fyzioterapeuta z Beskyd. Vyrůstal v horách s maminkou a bratrem. Když mi dával kdysi dohromady záda vyprávěl o vrcholném zážitku, kdy po 2km cestě zasněženým lesem se dostali z půlnoční domů, kde čekaly v troubě vonící jelita, které si směli vzít, až po té mši. Vzpomínal s láskou na nepopsatelné kouzlo toho dne.
Vlastně mě zabrzdil. Kromě zlatých rukou je to moudrý muž.
S ženou se o Vánocích na chalupě, tak jako dnes, už po celý rok. Vlastně žádný speciální den. Jdeme na procházku do lesa, hodně si povídáme. Vařime, jako v roce de facto. Ten řízek (né kapr – nejíme už) si uděláme občas se salátem i v roce. Televizi jsem v roce 2020 zrušil. Nesmí nám do baráku. Máme, ale velkou knihovnu plnou nádherných titulů a gramec s vinylovými deskami. To nám stačí. Své peníze využijeme jinak.
Letos asi pojedeme 24.ráno k Baltu na prázdné, písčité pláže, kdy i dálnice bude skoro pro nás.
Přeji všem šťastný hon na čokolády a příliš lidi neblbněte. Udělali z toho svátku v průběhu 30ti let něco maximálně nechutného. A mnozí z Vás na to přistupujete. Ten význam je přece jiný a jinde. Všem vše dobré.
Lépe se to snad ani nedá říci.Snad si to přečte více lidí a alespoň se zamyslí.
Proč tedy nesbalíte čemodan a neodjedete do ruSSka? Tam jsou stále zamrzlí v totalitě za Stalina, Lenina a dalších. 30 % lidí nemá teplou vodu a další ani studenou. Jak nádherné. A pak ta smradlavá banda jde okupovat okolní státy.
Krásně napsáno
Na dovolenou k Dederonům? Velkou knihovnu a gramec s vinylovými deskami? To musí být nádherné bez tv a poslouchat stále opakující se vykopávky. Jste zamrzli v totalitě? Nevadí? Ještě chybí russká přítomnost a russká čokoláda? V tv už to není ono, když nedávají muže na radnici, majora zemana a zprávy ze sjezdu KSČ a o plnění pětiletky na 150%, co? Proč si kupovat kapra, když na něj nemůžu vystát pořádnou frontu a dostanu v obchodě vše. To není ono. Zlatí komunisti. I Trabanta jsme měli.